Amazon Marka Tescili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

By in
1705
Amazon Marka Tescili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marka tescili çok karmaşık ve güçlü bir kavramdır. Çoğu zaman bilinçsiz hareket edilerek marka değerlerine zarar verilebilir. Özellikle Amazonda satış yapan bir satıcı iseniz markanızı korumak çoğu zaman e-ticarete ayırdığınız zamandan daha fazlasını ayırmanız gerekebilir. İtibarınızı lekemeye çalışabilecek birçok etken bulunuyor. Bir yandan satışlarınızla ilgilenirken diğer yandan markanızın güvenilirliği ve kalitesini korumak için mücadele etmeniz gerekir.

Başarılı bir satıcı olduktan sonra ürünlerinizin taklitleri de bir hayli artacaktır. Tüm taklit ürünleri engellemek ve takibini yapmak kimi zaman çok zor bir işlemdir. Dünyanın en popüler e-ticaret sitesi Amazon bu noktada satıcılarının prestijlerini korumak Marka Tescili uygulaması başlatmıştır. Sizlerde bu uygulamaya kaydolarak markanızın haklarını güvence altına alabilirsiniz.

Amazon Marka Tescili Nedir?

Amazon marka tescili uygulaması Amazon tarafından hayata geçirilen ve saygın satıcıların markalarının güvenilirliğini ve saygınlığını korumayı hedefleyen bir programdır. Ayrıca bu program sayesinde satıcıların ürünleri müşterilere tanıtılır. Ürün kalitelerini güvence ederek diğer aynı marka ürünlerin açacağı sorunlardan markanızı korumaya olanak sağlar. 

Sadece bu işle ilgilenmeleri için oluşturulan özel ekiple hareket eden Amazon marka sahiplerinin ileteceği fikri mülkiyet ihlalleri, politika ihlalleri gibi markalarını rencide edebilecek her türlü ihlalla mücadele etmeyi hedefliyor. Amazon marka tescili sağladığı tüm bu faydalara ek olarak gelişmiş marka içeriği ve Amazon Storefronts gibi güçlü pazarlama programlarına erişim hakkı tanır.

Amazon Marka Tecili Programına Neden İhtiyaç Duydu?

Amazon kurulduğu günden itibaren birçok marka tarafından fikri mülkiyetlerinin korunmadığı ve markaların taklitlerinin önlenmediği gerekçeleriyle çoğu kez dava ile uğraşmak zorunda kaldı. Bu davalardan canı sıkılan Amazon yetkilileri hem pazarlarında ki taklitçi satıcılarla mücadele etmek hem de markaların haklarını korumak adına amazon marka Tescili uygulamasına başvurdu. Bu program sayesinde sitede ki sahte IP’lerle de mücadele etmeyi hedefliyor.

Amazon marka tescili ile kendi Pazar ağında tanımladığı yetkili satıcılar ile markaların güvenliğini sağlarken standart politika ihlallerini de daha başarılı uygulayarak satıcıların güvenlerini en üst düzeye çıkarıyor. Bu yeni politika kapsamında Amazon, markalara Amazon Marketplace aracılığıyla artık doğrudan müşterilere ürün satamayacaklarını söylüyor. Bunun yerine, tek seçenek ürünleri doğrudan Amazon Retail’e satıcı olarak satmaktır.

 

Amazon Marka Tescili 2.0 Versiyonuyla Neler Değişti

Marka tescilinin ilk sürümü olan 1.0 marka sahiplerine içeriklerini daha güvenli satış hakkı ve UFC muafiyeti sunmuştu. Çok sadece bir başlangıç yapan marka tescili programı 2.0 ile birçok yenilikle satıcıların ilgisini çekti. İşte birkaç Amazon Marka tescili 2.0 özellikleri:

 • İçerik kontrolü yapılması
 • Marka güvenliği için ihlallerle mücadele eden özel bir ekip
 • Amazon markanızı takip etmek ve kontrolü elde tutmak için geliştirilen takip aracı
 • Ekstra pazarlama ağlarına erişim imkanı
 • Yetkili satıcılar tanımlama özelliği ile markanıza erişim imkanı verebilirsiniz

Amazon 2.0 ile gelen en dikkat çekici yenilikler bu şekildedir. Peki marka tescil programının en temel varsayılan özellikleri nelerdir?

 • Amazon Pazar ağında ki sahte IP ihlalleriyle mücadele
 • Sahte ürünlerin pazarlanması ile “gerçek dışı” yanıltıcı açıklamaların ihlali durumunda mücadele edilmesi
 • Ürün ve marka ayrıntıları sayfasında markanıza zarar verebilecek ve ürünlerinizi yanlış tanıtacak her türlü varsayımların ve açıklamaların ihlalleri işe mücadele
 • IP ihlalleri tespiti durumunda geri çekilme hakkı

Marka tescili uygulaması sayesinde elde edeceğiniz imkanlar bunlarla da sınırlı kalmıyor. Temel haklarınızı korumaya yönelik özelliklerin haricinde marka tescil programı

 • Gelişmiş marka içeriği listeleri oluşturma
 • Amazon mağazasında yetili satıcı olma
 • Amazonun hizmeti olan şeffaflık kod programına erişim imkanı
 • Birçok güçlü pazarlama ağına erişim imkanı

Gibi ekstra özellikler ile tescil programının çekiciliği artırılıyor.

Amazon Marka Programına Kaydolmak İçin Gerekli Şartlar?

Amazonun verdiği hizmetlerin çoğu birçok gereksinimlere ihtiyaç duyuluyor. Marka tescili için gerekenler ise ülkeden ülkeye göre değişkenlik gösterebiliyor. Ama her ülke için ortak olan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Ülkenizde sarışını yaptığınız ürün veya paketlerinde görünen aktif ve kayıtlı ticari marka olmanız gerekir
 • Ticari marka olarak kayıt sırasında verilen genel iletişim kanallarından yapılan doğrulama taleplerinin başarı ile sonuçlanması gerekir.
 • Elbette bir amazon satıcı hesabınızın olması gerekir
 • Ticari markanızın metin içeren bir işaret veya sadece metin içeren bir ambleminiz olmalıdır. Sadece resimli amblemler kabul görmemektedir.

Amazon Marka Tescil Programına Kaydolma

Marka tescil programına kaydolmak için formda size sorulan 12 ülkeden birini seçmeniz gerekecektir. Ülke seçimini tamamladıktan sonra Amazonun yerel olarak satışını yaptığı o ülkeye ait web sitesine yönlendirme işleminiz yapılacaktır. Bu ülkeler ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Avustralya, Hindistan ve Japonyadır. Türkiye ve Çin bu program kapsamının dışında tutuşmuştur.

Marka Tesciline kaydolmak için şunlara sahip olmanız gerekir:

 • Ürünlere ve / veya ambalajlara basılmış marka adıyla eşleşen canlı tescilli bir ticari marka.
 • Markanın logosunun resimleri.
 • Markalı markayı taşıyan ürünlerin ve ambalajların resimleri. Ürünün kendisi markalı değilse, ambalajın markalı olması gerekir.
 • Markanın listelenmesi gereken ürün kategorilerinin (ör. Giyim, spor malzemeleri, elektronik) listesi.
 • Markanın ürünlerinin üretildiği ve dağıtıldığı ülkelerin bir listesi.

Eğer marka tescil programı 1.0 kaydınız bulunuyorsa otomatik olarak 2.0’a yükseltilmezseniz ve gerekli olan ekstra işlemleri tamamlayıp 2.0 programına geçiş yapabilirsiniz.

Özel etiket ile satış yapan markalarda yukarıda ki gerekçeleri tamamladığı sürece marka tesciline kaydolabilirler.

Bir Temsilci Benim Adıma Marka Tesciline kaydolabilir mi?

Herhangi bir 3. Şahıs sizin markanızın temsilcisi olsa dahi bu programa kayıt olamaz. Bizzat marka hak sahibinin istenilen şartları yerine getirerek programa dahil olması gerekir. Daha sonradan yetkili satıcılarınıza hak tanımlayarak bu programa erişim hakkı verebilirsiniz.

Amazon Marka Tescili Doğrulama İşlemi Nasıl Olur?

Doğrulama işleminin bir parçası olarak Amazon, ticari marka kaydınızda listelenen genel kişiye rastgele bir kod gönderir. Bu kod Marka Tesciline geri verildiğinde, ticari marka sahibinin uygulamaya izin verdiğini kanıtlar. Örneğin, Amazon’un kendi ticari marka kayıtlarından biri için USPTO’da gösterilen genel iletişim bilgileri: Amazon, kodu kime gönderdiğini size bildirir, böylece kodu aramak için avukatınızı veya diğer kişinizi bilgilendirebilirsiniz. Genellikle e-postayla gönderilir.

Marka Tescili İçin Onay Almak Ne Kadar Sürer?

Çoğu Amazon takımında olduğu gibi, duruma göre değişir. Ekip meşgulse daha uzun sürebilir, ancak müşterilerimizin çoğu 24 saat içinde onaylanmıştır.

Amazon Marka Tescil Programına Kaydolmak Ücretli Mi?

Amazon satıcıları için tamamen ücretsiz olarak sunulmuş bir hizmettir. Sadece eğer ilgili ülkelerde ticari marka kaydınız bulunmuyorsa bu kayıt esnasında maliyet çıkabilir.

Amazon Marka Tescili Tüm Pazarlar İçin Geçerli Midir?

Hayır geçerli değildir. Amazon marka tesciline kaydolurken hangi ilgili ülkeye göre kayıt yaptıysanız marka tesciliniz o ülkenin amazon pazarında geçerlidir. Diğer ülkelerin ayrı politikaları olduğu için eğer kayıt yaptırmak isterseniz şartları sağlayıp diğer ülkeler içinde marka tescil programına başvurmanız gerekir.

Birçok Avantaj Sunan Ücretsiz Amazon Marka Tescilinin Avantajları

Özellikle marka tescil 2.0 programı ile ekstra birçok özellik kullanıma sunulmuştur. Genel olarak amazon marka tescil programının avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Rakiplerinizin, listelerinizi ele geçirmek veya sabote etmek için liste içeriğini değiştirmesini durdurun.
 • IP ihlallerini bulmayı ve raporlamayı kolaylaştırın.
 • Yanlış IP ihlali hak taleplerini geri çekmeyi kolaylaştırın.
 • Satıcı Desteği veya Katalog ekiplerinden daha odaklı eğitime sahip özel bir ekiple listeleme sorunlarını daha hızlı bir şekilde düzeltin.
 • Geliştirilmiş Marka İçeriği ve Amazon Mağazası’nı kullanarak markanızı Amazon’da sergileyin.

Marka Tescil Programı Ürünlerinizin Satışlarını Kontrol Etmenizi Sağlamaz

Marka tescil programı orijinal ürünlerinizin dağıtımını kontrol etmenize yardımcı olamaz. Markanızı kimlerin satacağına karar vermenize yardımcı olabilecek bir program değildir. Sadece kendiniz satıcılara yetkili satıcı ünvanı verebilirsiniz. Yetkisiz satıcıların satışlarını engelleyemezsiniz.

Marka Tescil Programında İhlal Bildirme

Marka Tescili’nde, Bir İhlali Bildir → Bir ihlal aracını bildire gidin. Oradan rahatsız edici listeyi ve satıcıyı arayabilir ve raporlayabilirsiniz. Ticari marka ihlalleri için anahtar kelimeye, resme veya ASIN’e göre arama yapabilirsiniz. Patent veya telif hakkı ihlali için, bunu Rapor İhlali formu aracılığıyla bildirin.

Tüm İhlalleri Bulup Sizin Bildirmeniz Mi Gerekir?

Amazon ihlaller konusunda kendi geliştirdiği algoritmalar ile hareket eder. Her sisteme olduğu gibi marka tescil programının algoritmalarını da kendi markanız için eğitmeniz gerekir. Ne kadar çok ihlal bulup bildirirseniz marka tescil programında ki algoritmalar sizin markanız için duyarlı halle gelir. Otomatik olarak algoritmalar şunları yapar:

 • Sizin adınızı kullanan ancak sizin markanızla ilişkili olmayan Pazar girişlerini tespit eder.
 • Logonuzu yetkili satıcı olmayan kişilerin kullanmasını tespit eder
 • Markanızı üretip dağıtımını yaptığınız ülkeler haricinde aynı marka ve ürünü satan kişileri tespit eder.

Algoritmaları kendi markanız için daha çok çalışması için duyarlılıklarını artırmak sizin elinizde. Markanızla ilgili ne kadar çok ihlali raporlarsanız marka tescil algoritmaları sizin adınıza o kadar çok Pazar araştırması yaparak ihlalleri engeller.

Amazon Marka Tescil Programı Gri İthalatı Durduracak Mı?

Marka tescili gri ithalatı durdurmanıza yardımcı olmaz. Gri ithalat ülkede belli marka sahiplerinin belirlediği ürünler haricinde diğer ülkelere satışların yapılmasıdır. Bu yetkisiz satışları marka tescil programı ile önleyemezsiniz. Gri ithalat marka güvenilirliği orijinalliği sorunundan çok bir dağıtım biçimidir. Marka tescil programı ile IP ihlalleri ve Amazon politikalarıyla örtüşmeyen durumları ele alır. Markanızın dağıtımı ile ilgili çalışma yapmazlar.

Marka Tescil Programı MAP (Minimum Reklam Yapılan Fiyat) Uygulamasına Yardımcı Olur Mu?

Bu programda marka tescil sisteminin takibini yapmadığı başka bir dağıtım programıdır. Marka sahibi olarak distribütörleri ve perakendecileriniz aracılığıyla dağıtımı kontrol etmek ve MAP’yi uygulamak size kalmıştır.

Marka Tescili Ve Ürün UPC’leri İhtiyaçları

Amazon Pazar ağında satışı yapılan ürünlerin UPC gibi GTIN etiketlerine sahip olmasını gerektirir. Geçmişte üye olan marka tescili sahibi satıcılar UPC’siz ürün satışlarından muaf olmuşlardır. Marka tescil programına kaydınız olsun ya da olmasın UPC muafiyeti için ayrı başvuru yapabilirsiniz. Marka sahibinden, ürünlerde GTIN’nin yanı sıra ürün web sitesine veya ürünlerin resimlerine bir bağlantı olmadığını doğrulayan bir mektuba ihtiyacınız olacaktır.

Ürünlerin Marka Tescili Olup Olmadığını Öğrenme

Marka tescillerini kontrol etmeniz için ürünlerin bulunduğu ortak bir veri tabanı yoktur. Bunu anlamanın en kolay yolu ürün detay sayfasında Geliştirilmiş Marka İçeriği (EBC) ifadesi varsa marka tescili olduğu anlamına gelir. Ancak EBC etiketini ürün detaylarına eklemek satıcının kendi isteğine kalmıştır. Yani EBC ibaresenin olmaması marka tescili olmadığı anlamına gelmiyor.

Marka Tescili Olan Ürünlerin Satışı Yapılabilir Mi?

Marka tescil programına sahip ürünlerin satışını yapılması engellenmez. Marka tesciline kaydı olan ürünler başka satıcılar tarafından satılabilir. Bu program sadece liste içeriğini korur ancak ürünlerin satışlarını kısıtlamaz. Belli markaya ait ürünlerin kimler tarafından satılabileceğini kısıtlamanıza yardımcı olacak başka bir programı vardır. Bu program tedarikçi faturalı ve yetki belgesinin yanı sıra önemli bir ücret talep eder. Amazon istediği zaman sizlerden bu program kapsamında faturaların orijinalliğini kanıt etmenizi isteyebilir.

Marka Tescili Kaydolunması Gereken Bir Program Mı?

Marka tesciline hak kazanmış bir satıcı iseniz bu sisteme kaydolup tüm avantajlarından yararlanmanız elbette sizlerin yararına olacaktır. Amazon size ürün listelemelerinizi kontrol etme, fikri mülkiyet haklarınızı uygulama ve ek pazarlama araçlarına erişme fırsatı sunuyor. 

54321
(2 votes. Average 5 of 5)