Amazon Prime Rozeti Almak ve Prime Satıs Yapmak

By in
1349
Amazon Prime Rozeti Almak ve Prime Satıs Yapmak

Amazon Prime Rozeti Almak ve Prime Satış Yapmak

Satışını yaptığınız ürünlerde prime rozetinin olmasının tek yolu denildiği gibi FBA kullanmak değildir. En doğru tercihler ile prime rozeti almanın tüm yollarından bahsedeceğiz. Amazonun düzenli müşteri tabanıyla doğrudan muhatap olarak satış yapmanın en iyi yolu Amazon Prime ile satış gerçekleştirmektir. Amazon bünyesinde prime abonelik ile hizmet veren satıcılardan ABD lokasyonunun %51,3’ü dahil olmak üzere 112 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır.

Hemen hemen her kategoride prime rozetine sahip ürünlerin diğer ürünlere göre daha fazla satış yaptığı kesinleşmiştir. Prime rozeti ile Amazon bünyesinde ki müşterilerinize, ürünlerinize ve markanıza özen gösterdiğiniz anlamı taşımaktadır. Amazon genelinde prime üyesi olanların genellikle prime rozeti taşıyan ürünleri tercih etmesi çok normaldir. Bu kadar fazla avantaj sağlayan Amazon prime ile satışlarınızı artırmak için birkaç önerilerde bulunacağız.

Prime rozeti kazanmanın tek yolu olarak FBA kullanılması algısına girmek yanlıştır. Ancak FBA kullanmakta prime rozeti kazanmanın yollarından birisidir. Prime de satış yapmanın 3 farklı yolunu, prime avantajlarını ve her yolun nasıl işlediğini inceleyeceğiz.

Amazon Prime ile Satış Yapmak Size Ne Kazandırır?

Amazon prime de satış yapmanın sizlere çok büyük artıları olacaktır. Prime ürünlerinin rozet olmayan ürünlere göre daha sıralamalarda daha üstlerde yer aldığı bilinmektedir. Bu durum yüksek rekabet içerisinde olan ürünler için bir avantajdır. Arama hacimlerine göre rozeti olan ürünlerin aramalarda elenme riskini azaltır. Büyük rekabet içerisinde olan satıcılar için çok önemli bir avantajdır.

Birden fazla satıcısı olan ürünler için Amazon Prime Buy Box kazanmak için rakiplerine oranla büyük avantaj sağlar. Tabi ki Buy Box kazanmak için tek yol olmasa da çok büyük bir etken olduğunu belirtmek gerekir.

Prime üyesi olan Amazon müşterileri satın alımlarda Prime rozeti taşıyan ürünlere yönelirler. Ürün aramalarında yalnızca Prime rozetli olan ürünleri filtreleyerek Prime satıcılarıyla iş yaparlar. Prime kategorisinde 1-2 günlük nakliye ile ulaştıkları ürünlere daha fazla beklemek istememeleri bu noktada satıcılara büyük avantaj sağlar.

Prime üyeleri Amazonun genellikle sabit kitlesi olduğu için diğer müşterilere oranla daha fazla alışveriş yaparlar. Pazarda ki geçirdikleri süreye göre normal kullanıcılardan daha fazla harcama yaparlar. Amazon Prime kategorisinde sizlerde ürünlerinizi satışa sunarak daha fazla alıcıya ulaşabilirsiniz.

Amazon Prime’da Satış Yapabilmek İçin Gerekli Alternatif Yollar

Öncelikle Amazon Prime ile satış yapmanın en basit yolu FBA kullanıcısı olmaktır. Peki FBA nedir? FBA; Amazon şirketi tarafından satıcılarına sunduğu depolama, toplama, paketleme, kargolama, iade işlemleri ve müşteri hizmetlerini sağlayan çok kapsamlı ve erişimi kolay lojistik hizmetidir. En güzel yanı ise kullandıkça ödersiniz.

FBA programı Amazon ile entegre bir şekilde çalışarak Amazon bünyesinde gerçekleştirilen her satış FBA programı kapsamında otomatik olarak ilerler. FBA programını şahıs olarak veya firma olarak kullanabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama uygulanmamaktadır.

Seller Fulfilled Prime

Satıcıların tüm ürünlerinin kendisi tarafından depolanıp, paketlenip kargolanmasına rağmen yine de satıcıya prime rozeti verilen sistemdir. Satıcı tarafından karşılanan gereksinimlerle sağlanır. Ürünlerinde prime rozeti vardır fakat ürünler satıcının kendi depolarından kendi imkanları ile prime kurallarına uygun bir şekilde kargolanması gerekir.

Prime rozeti almak bu tip bir yönelimi tercih edecekler için Amazonun standartları karşılaması zorunlu tuttuğu protokoller vardır. Oldukça sert kurallara sahiptir. Çoğu zaman bu tip bir yaklaşımı kendi web sitesi üzerinden e-ticaret gerçekleştiren işletmeler tercih etmektedir. Ancak Amazon Prime içinde koşulları yerine getirmek şartıyla bu yol izlenebilir.

Avantajları

 • Tüm sipariş aşamalarında kontrol sizin elinizde olur.
 • FBA sistemi gibi ekstra maliyet çıkarmaz ve sadece kendi depolarınızda stok kontrolü yapmanız gerekir.
 • Tüm iadeler ve müşteri bildirimleri ile daha yakından ilgilenip müşteri üzerinde de kontrol sizde olur.
 • Kırılabilir, ağır ve büyük eşyalar için daha kontrollü ve kazançlı olabilir.
 • Amazon tarafından FBA’ya uyun olmayan ürünleri depolar ve satabilirsiniz.

Dezavantajları

 • FBA kadar verimli bir çalışma için siparişleri hızlı paketleyip kaliteli bir nakliye firması ile çalışmanız gerekir.
 • Depo, personel, sipariş takibi, donanım ve yazılım ücretlerini karşılamanız gerekir.
 • SFP yöntemi ile Prime kazanmak için katı kurallar vardır.
 • SFP sistemi ile prime rozeti kazanan ancak daha sonra standartları karşılayamayan satıcılar rozetleri kaybetmemek adına FBA planına geçmeleri gerekebilir.

SFP Sistemi Kimler İçin Daha Verimlidir?

Bu sistem kendi satışlarını kendisi gerçekleştiren, tüm Pazar ağlarını takip eden ve nakliyesiyle kendisi uğraşan satıcılar için daha verimlidir. Tüm operasyonları tek bir merkezden takip etmelerine ekstra maliyetlerden kaçınılması için bire bir sistemdir. Sağlam bir ekiple sipariş yönetimi sağlayan firmalar için daha FBA yerine daha uygun bir sistemdir. FBA tarafından kısıtlanan ürünlerin satışını yapan satıcılar içinde uygun bir yapıdır.

Vendor Central

Amazon bünyesinde satış yapan bir işletme olmak şartıyla Amazondan ürünlerinize Prime rozeti vermesi için satışı 3. Şahıslara değil bizzat Amazonun kendisine yapıyorsunuz. Toptan bir şekilde Amazon sizden ürünlerinizi alıyor. Ancak bu şart kolay gözükse de tam aksine diğer adımlardan daha zordur. Vendor Central işlemini yapabilmek için Amazon tarafından davet edilen satıcı olmanız gerekir. Bizzat Amazon yetkilileri tarafından davet edilen bir işletme ile bu yöntem kullanılabilir.

Avantajları

 • Tedarik merkezi gibi karışık sistemler bu plana uygun satıcılar için basit bir hal alır. Sadece Amazon adına faturalandırma yaparak toptan satış gerçekleştirebilirsiniz.
 • Toptan satış sonrası ürünlerinizle ilgili tüm sorumluluk Amazona aittir ve siz olayların dışında kalırsınız.
 • Ürünlerinize prime rozetiyle birlikte “Amazon.com tarafından gönderilir” ibaresi ile müşteri güvenini kazanmanız kolaylaşır.
 • Her ürününüz için Amazon tarafından gerçekleştirilen pazarlama araçları müşteriler için erişilebilir.

Dezavantajları

 • Bu sisteme girebilmek için Amazon tarafından davet almanız gerekir.
 • Daha verimi satışlar için Amazona ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Sipariş hacmine Amazon karar verdiği için büyük satışlar yapamayabilirsiniz.
 • Amazonun stoklamadığı ürünler için kendi pazarlamanız ile satışları yapmanız gerekir.
 • Amazonun satın alması için sağlam bir lojistik ağıyla küçük paketler halinde birden fazla lokasyona gönderim yapmanız gerekebilir.

Fulfillment by Amazon (FBA)

Amazon Prime ile satış yapmanın en kolay yolu kendinizi Amazonun yönetimini sağladığı FBA sistemine bırakmaktır. Son derece modern ve güçlü yapısı ile bizzat Amazon ekipleri tarafından yürütülen sistem sizlerin direk olarak Amazon Prime sahibi olmanıza olanak sağlar.

FBA demek tüm işleyişi Amazona bırakmanız demektir aslında. Amazon pazarından gelen her siparişiniz Amazon depolarından temin edilerek paketlenip alıcıya ulaştırılması süreçlerini kapsar. Bu sisteme ortak olarak direk Prime olarak satış yapabilirsiniz. Bu sistem Amazon Prime olmanın en kolay yolu olsa da elbette eksileri de bulunuyor.

Avantajlar

 • Gelen her siparişi takip etmeniz gerekmez.
 • Ürünlerinizi depolamak için ayrı depolara ihtiyacınız yok.
 • Direk olarak Amazon pazarıyla entegre çalışır tamamen otomatik bir sistemdir.
 • Gelen her siparişin ardından tüm paketleme ve lojistik hizmetini Amazon yapar ve size zamandan tasarruf sağlar
 • FBA ücretleri, satış yaptıkça uygulanır ve özellikle durgun geçen zamanlarda sizlere ekonomik kar elde etmenize olanak sağlar.
 • Amazon nakliyeyle ilgili veya sipariş konusunda ki tüm olumsuz ger bildirimleri yönetebilir.
 • Tüm ürünlerinize Amazonda Prime rozeti verilir. Müşterilerde güven seviyesini artırır.

 

Dezavantajları

 • Uzun süre satışı gerçekleşmeyen ürünler için ekstra depolama ücretleri uygulanabilir.
 • FBA size bağlı olarak kendi takibinize nazaran pahalıya gelebilir.
 • Amazon depolarında ki ürünlerin takibini yaparak stokları güncel tutmanız gerekir.
 • Çok nadir olarak görülse de ürünleriniz başka satıcının ürünleri ile karıştırılıp hasarlı veya yanlış ürün satışı ile geribildirim almanıza neden olabilir.

FBA Sisteminin Parçası Olmak Kimler İçin Daha Uygundur?

FBA sisteminin içinde yer almak için ürünlerinizin çoğunu Amazon pazarında satmalısınız ve diğer pazarlarda az satış gerçekleştiren bir firma olmanız FBA’ya uygunluğunuzu artırır. Yani satışlarınızda Amazon pazarının oranı ne kadar yüksekse FBA kullanımına o kadar uygunsunuzdur da denilebilir.

Baştan sona sipariş aşamalarının hepsini takip eden sistem ile karışık ve yoğun işletmeler açısından zamandan kazanç sağlar. Böylelikle daha çok stratejik çözümlemelere vakit ayırabilirsiniz. Amazon pazarını aktif kullanan satıcılar için Prime rozeti ile satışlarınızı artırabilirsiniz. Böylelikle hem müşteri memnuniyeti sağlar hem de karışıklığı en aza indirmiş olursunuz.

Eğer başka Pazar ağlarında da satışlarınız varsa ve nakliye işlemleri sizler için zor bir hal alıyorsa da FBA’nın MCF özelliği tercih edilebilir.

Amazon Prime Gerçekten Olması Gerekiyor Mu?

Amazon Prime ile satış yapabilmek için gereken 3 yoldan birine başvurmadan önce Amazon Prime Rozeti gerçekten gerekli mi diye sorabilirsiniz. Amazonda 12 milyondan fazla ürünün ticareti yapılıyor ve rozeti olmayan birçok satıcı Amazon satışlarında üst sıralarda yer alıyor. Rozeti olmasına rağmen başarılı satış yapamayanda birçok satıcı bulunuyor. Amazon Prime Rozeti sizin satışlarınızı garanti etmez. Çoğu zaman birçok avantaj saplasa bile Prime rozetine ihtiyacınız olmayabilir.

Kendinize ait markanız var ve satışını yaptığınız ürüne benzer rozetli satıcılar çoğunlukta ise sizlerin de Prime rozeti ihtiyacınız bulunuyor demektir. Prime rozeti ile rakip satıcıların çoğuyla rekabetlerde öne çıkabilirsiniz.

Sonuç olarak işletme türünüz, rekabet ettiğiniz firmalar ve ürün talebine göre prime ihtiyacınız olup olmadığını kendiniz belirlemeniz gerekir. Amazon Prime ile satış yapmak çoğu zaman satışların artmasına direk katkı sağlar. Amazon prime ile satış birçok işletme için uygun bir plandır. Prime rozeti ile kazanacağınız prestij ile doğrudan satışlarınıza katkı sağlarsınız. Müşteri güvenilirliği ve memnuniyeti açısından da Prime rozeti büyük katkı sağlıyor.

54321
(1 vote. Average 5 of 5)