Amazon’un Reklam ve Pazarlama İlişkisi

By in
2073
Amazon’un Reklam ve Pazarlama İlişkisi

Her şirkette olduğu gibi Amazon’un başarılarının temelinde reklamcılık bulunuyor. Reklamcılığı başarılı şekilde icra eden şirketler dijital dünyada her zaman kazanmaya devam ediyor.

Peki, Amazon bu süreci nasıl idare ediyor? Harcamaları ve gelirleri ne durumda? Amazon’un reklam ve pazarlama ilişkisi adlı yazımızda bu sorulara detaylı şekilde cevap veriyoruz. 

Amazon Nasıl Bir Pazarlama Yapıyor? 

Amazon pazarlamaya gerçekten ciddi yatırımlar yapıyor. 2021’nin yalnızca ilk çeyreğinde Amazon pazarlamaya 4,8 milyar dolar harcadı ancak buna karşılık reklamlardan 3,9 milyar dolar gelir elde etti. 

Peki, bu ne anlama gelmektedir? Pazarlama giderlerinin %81’ini rahat bir şekilde reklamlardan karşılıyor. 

Bu rakam yine de çok büyük şirketler için yeterli değil Pazarlama giderlerinin tamamını reklamlardan kazanacak duruma gelmesi gerekiyor. Belki de reklamlardan kar etmeye başlayacağı günler gelecek. Bunun yakın zamanda mümkün olması için daha fazla reklam veren satıcıya ihtiyacı var. Bu süreçte pazarlamaya daha fazla yatırım yapması gerekebilir. 

Amazon’un Pazarlama Stratejisi Nasıl İşliyor? 

Evet Amazon pazarlama için oldukça ciddi bir miktar harcıyor. Peki reklamlardan gelen gelir tam olarak neye bağlı? 

Pazarlamaya yatırım yapmanın sonucunda Amazon daha fazla müşteri kazanıyor. Bunu çok iyi bilen şirketler ise daha fazla reklam verme eğiliminde olurlar. Amazon üzerinden reklam yapmak hem markalara hem de Amazon’a faydalı olur.

Amazon’un müşterilere verdiği güven de markaları çok güvende hissettiriyor. Örneğin 2 günde teslimat politikası ve iade politikası konusundaki başarısı müşterileri kaybetmemesine ve her geçen gün yeni müşteriler kazanmasına olanak sağlıyor. 

Amazon Reklam Gelirleri Konusunda Hala Çok Başarılı Sayılmaz

Amazon reklam gelirleri konusunda oldukça iddialı olsa da, çok daha başarılı başka şirketler bulunuyor. Örneğin Facebook ve Google pazarlamaya çok daha az ücret ödediği halde, reklam gelirleri çok daha fazladır. 

Aslında bunun iki farklı sebebi bulunmaktadır;

  1. Amazon reklamcılık konusunda ki fikrini çok geç değiştirdi. Piyasaya Facebook ve Google’dan çok daha geç girdi. Bu sebeple yetişmek için daha uzun süre beklemesi ve yatırım yapması gerekiyor.
  2. Amazon yalnızca bir perakende firması olduğu için Google ve Facebook kadar geniş bir kitleye hitap etmiyor.

Belki de bu sebeptendir ki Amazon reklamcılık konusunda ki politikasını değiştirdi. Amazon’un ceo’su Jeff Bezos reklamların değeri olmayan kalitesiz ürünler için yapıldığını düşünüyordu. Ancak daha sonra bir röportajında fikrini değiştirdiğini duyurdu. Artık reklam satın alıyor ve pazarlama yaparken Google ve Facebook’tan çok fazla yararlanıyor.

Amazon’un Büyümesi Yavaşladı Ancak Bir Rekora İmza Attı 

Amazon’un büyüme hızı 2018’den itibaren yavaşlamaya başladı. Buna karşılık 2019’da pazarlama gideri konusunda bir rekora imza attı ve 18,9 milyar dolar harcadı. Sonucunda kazandığı reklam geliri ise 14.0 milyar dolar. Aşağıda ki grafikte bu rakamları daha net görebilirsiniz. 

Bu sayede Amazon çok karmaşık olan gelir ve gider yapısını biraz da olsa basitleştiriyor. Bu rakamlara bakarak yakın bir tarihte Amazon’un pazarlama ve reklam giderlerinin eşit olacağını düşünüyoruz. Amazon Facebook ve Google’dan sonra gelen dev bir reklamcılık firması haline geldi. 

Amazon’un Bir Hatası Olabilir

Amazon birçok şirkete göre çok yavaş büyüyor. Aslında bunu onların stratejisi olarak düşünebiliriz. Satış yapmaya başladığı her ülkede yavaş ve emin adımlarla ilerlemektedir. 

Hali hazırda bulunan internet sitelerini değiştirmez ve hazır çeviri ya da ürün açıklamalarından faydalanır. Ancak tüm bunların olumsuzlukları var. Amazon stratejilerinde yenilik yapmadığı için yavaş büyüyen bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeplerle firmalardan hala yeterince reklam geliri elde edemiyor. 

54321
(3 votes. Average 3.67 of 5)