Amazon'da Mükemmel Ürün Sayfası Oluşturmak

By in
1193
Amazon'da Mükemmel Ürün Sayfası Oluşturmak

Dünyanın en çok tercih edilen alışveriş sitelerinden biri olan Amazon’da mağaza açmak ve satış yapmak isteyen firmaların Amazon’da satıcı hesabı açtıktan sonraki ilk aşaması, iyi bir ürün sayfası oluşturmaktır.  Amazon’da iki milyondan fazla aktif satıcının arasında satış yapmak oldukça rekabet içermektedir. Dikkat çekici bir ürün sayfası, rekabette öne geçmek için en etkili unsurlardan biridir. Onlarca ürünün arasından ön plana geçerek hedef kitleye ulaşmak için ürün sayfası tasarımına özen gösterilmelidir.

 

Ürün Sayfası Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bir Amazon ürün sayfasının temel özellikleri: başlık, açıklama ve fotoğraftır.  Müşteriler, başlığı aşırı uzun veya karmaşık bir ürüne tıklamayı çoğu zaman tercih etmezler. Ürün sunumu söz konusu olduğunda, her şeyden önce kısa ve öz olmalıdır. Gereksiz sıfatlar, uzatılmış cümleler, ürün sunumunda tercih edilmemelidir. Yazılan yazı dikkat çekici ve hedef kitleye yönelik olmalıdır, aynı zamanda ürünü değerli kılan özelliklerin vurgulanması gerekir.  Amazon müşterileri oldukça fazla seçenekle karşı karşıyadır. Bu nedenle, mağazanızı öne çıkaran unsurları etkili bir şekilde iletmek çok önemlidir.

Fotoğraf Kalitesinden Kaçınmayın

Bir ürünün görsel olarak sunulma şekli müşterilerin satın alma davranışında etkili bir rol oynar. İyi bir profesyonel fotoğraf, satış oranlarının artması anlamına gelir. Ürünün en iyi yanının fotoğraflarda öne çıkarılması çok önemlidir. Örneğin; Bir kamp çantası için boyut ve tasarımın kolaylıkla anlaşılır olması önemlidir. Ancak,  söz konusu ürün bir kitap ise kapak kısmı önemlidir.

Ürünün iş tarafıyla ilgilenmeyi, profesyonel fotoğraf stüdyosu bilir. Profesyonel bir fotoğrafçı, ürünü hazırlarken aydınlatmayı dikkate alır.  Stüdyo ortamında ürünler için mükemmel ışık ortamı yaratılır. Ayrıca, ürünün ikincil çekimleri için kullanılan çeşitli sahne ve aletler bulunmaktadır. Bu sebeple, ürün sayfası oluştururken profesyonel bir fotoğrafçı yardımı tercih edilebilir.

Günümüzde akıllı telefonlar, fotoğraflara daha fazla erişim hakkı tanımıştır. Teknik bilgi olmadan telefonlarla profesyonel çekim yapmak çok da mümkün olmayabilir. Ürün fotoğraf stüdyosu özelliği ile birlikte, Amazon Satıcı Uygulaması, tam da bu noktada işinizi kolaylaştırır.

Anahtar Kelimelerin Seçimi Önemlidir

Anahtar kelimeler, internet mağazanız ve potansiyel hedef kitleniz arasındaki bağlantının anahtarlarıdır. Anahtar kelimeler olmadan, ürünlerinizin pazarlamasını yapmak oldukça zordur. Mağazanızın görünürlüğünü değerlendirmek için yapmanız gereken çok basit, ürünlerinizden birini aramayı deneyin. Kendiniz müşteri gibi ürünü aradığınızda kolaylıkla bulamıyorsanız, stratejinizi yeniden düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. 

Ürünlerinizle ilgili anahtar kelimeleri bulmanın en iyi yollarından biri, basitçe taramaktır. İlgili bir anahtar kelime yazarak başlayın ve Amazon Arama Otomatik Tamamlama’ nın size rehberlik etmesine izin verin. Örneğin, kitap sattığınızı varsayalım. Arama çubuğuna “kitap” yazın ve karşılaştığınız onlarca hemen tonlarca önerilen anahtar kelimeyle karşılaşacaksınız, bu durumda tümü farklı kitap türleri ile ilgilidir.  İçlerinden sattığınız kitap türüyle ilgisi olanları seçebilirsiniz. Kullanıcıların ürününüzü arayabileceği olası anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini bulma yönünde ne kadar çok çalışırsanız ürünleriniz hedef kitleye o kadar hızla ulaşmış olur.

Son olarak, daima seçici ve dürüst olmak çok önemli iki faktördür. Sattığınız ürünün özellikleriyle ilgisi olmayan arama terimlerini sıralamaya çalışmayın. Bu durum, hem alıcılar hem de satıcılar için karışıklık ve kafa karışıklığı yaratır. Bunun yerine, ürününüzün ne olduğu ve ne olmadığı konusunda açık ve dürüst olun. 

Kurallara uymak

Amazon’da kendi hesabınız aracılığıyla bulabileceğiniz yönergelerini okuyup bu kurallara uyduğunuzdan emin olun. Özellikle iki kurala dikkat edilmelidir:

  • ürün resmi gereksinimleri
  • ürün sayfası detay kuralları

En iyi başarılı satışı yapan sayfalar, kurallara dikkat ederek karı ve görünürlüğü en üst düzeye çıkarmaktadırlar.

54321
(1 vote. Average 5 of 5)