Amazon İlk Çeyrekte Büyüme Rekoru Kırdı!

By in
1389
Amazon İlk Çeyrekte Büyüme Rekoru Kırdı!

Amazon İlk Çeyrekte Büyüme Rekoru Kırdı!

Amazon, 2021’in ilk çeyreğinde ticari açıdan %60 oranında büyüdü. Amazon üçüncü taraf satıcı hizmetleri gelirini bildirmeye başladı ve bildiriden bu yana son beş yılın en hızlı büyüme gösteren şirketleri arasına girdi. 

Amazon’un işlem ve gönderim ücretlerini içeren üçüncü taraf satıcı hizmetleri geliri, son dört çeyreğin her birinde %50’nin üzerinde büyüme gösterdi. Ayrıca üçüncü taraf satıcı geliri hizmetlerinin Amazon’a kazandırdıkları bununla da sınırlı kalmadı.

 

Örneğin, üçüncü taraf satıcı hizmetleri geliri Amazon’un online satışlarından elde ettiği gelirlerden bile daha hızlı artış gösterdi. Buna ek olarak üçüncü taraf satıcı hizmetlerinden elde edilen gelir, “Growing Mid Wales” pazarında büyüme konusunda oldukça etkili olmuştur. Bunun sebebi ise satıcıların Amazon’a ödediği ücretlerin online satışlardan daha tutarlı olmasıdır.

Online Alışverişin E-Ticarete Etkisi: Amazon

Amazon‘un senenin ilk çeyreğinde yakaladığı güçlü satış hacmi, e-ticaretin bir adım daha ileri gittiğini doğrulamış oldu. Bu da demek oluyor ki, salgının neden olduğu satış artışı, sadece en sıkı tedbirlerin alındığı ya da karantinaların var olduğu çeyreklerde sürmekle kalmadı ve daha sonraki zamanlarda da devam etti.

Örneğin, tam kapanmayı kapsayan karantina gibi sıkı tedbirler hafiflediğinde bile, birçok tüketici online alışveriş yapmaya ve satın alma işlemlerini gerçekleştirmeye devam etti. Bu durumu sayısal olarak örneklersek, Amazon’un 2021’in 1. çeyreğinde yakaladığı büyüme, 2019’un 4. çeyreğine ve daha önceki yıllara kıyasla birkaç kat daha hızlıydı.

Amazon’un Büyüme Hedefleri

Amazon, ikinci çeyrekte %24-30 arasında bir büyüme hedefliyor. Bu hedef ise geçen yılın ikinci çeyreğinde başlayan e-ticaret büyümesinin kısa ömürlü olmadığına dair başka bir doğrulama olarak ele alınabilir. 

Eğer son derece artan online alışveriş alışkanlıkları yalnızca karantina ile sınırlı kalsaydı, bu hedef olumlu değil olumsuz olmalıydı.  Büyüme oranları zamanla yavaşlamaktadır ve bu yüzden Amazon gibi büyük şirketler büyüme hedeflerini düşük tutarlar.

Bunlara ek olarak, Amazon’da reklamcılık da iki yıl içinde en hızlı büyüme artışını gösterdi. Amazon’da reklamcılığın büyüme hızı son dört çeyrektir hızlanarak arttı ve  ilk çeyrekte % 73’e ulaştı. Çünkü Amazon reklam alanlarını arttırmaya devam ediyor. 

Bu reklam envanteri artışı ise, Amazon’a daha fazla marka ve daha büyük bütçeler getiriyor. Tahminen, önümüzdeki birkaç yıl içinde Amazon’un reklamları, gelir boyutunda Amazon Web Hizmetlerini (AWS) geride bırakacak.

Dahası, Amazon büyümeyi desteklemek için son on iki ayda sipariş karşılama ve veri merkezlerine yaklaşık 50 milyar dolarlık sermaye harcaması yaptı. Amazon’un yaptığı bu harcama, bir önceki on iki aya kıyasla %80 oranında arttı. 

Amazon’un Sipariş Karşılama Hizmetleri, salgın öncesindeki esnekliğine hala ulaşamadı ve muhtemelen bir daha eski hızına tekrar ulaşamayacak. Buna rağmen, bu yıl dünya çapında büyümesi göz önüne alındığında, Amazon’un 600 milyar dolarlık bir değere ulaşması bekleniyor.

 

54321
(1 vote. Average 5 of 5)