Amazon İlk Çeyrekte Büyüme Rekoru Kırdı!

By in
867
Amazon İlk Çeyrekte Büyüme Rekoru Kırdı!

Amazon İlk Çeyrekte Büyüme Rekoru Kırdı!

Amazon, 2021’in ilk çeyreğinde ticari açıdan %60 oranında büyüdü. Bu büyüme ile birlikte Amazon, üçüncü taraf satıcı hizmetleri gelirini bildirmeye başladığından beri en az beş yılın en hızlı büyüme gösteren şirketlerinden birisi oldu.

Amazon’un işlem ve gönderim ücretlerini içeren üçüncü taraf satıcı hizmetleri geliri, son dört çeyreğin her birinde %50’nin üzerinde büyüdü. Ayrıca üçüncü taraf satıcı geliri hizmetlerinin Amazon’a kazandırdıkları bununla da sınırlı kalmadı. 

Örneğin, üçüncü taraf satıcı hizmetleri geliri Amazon’un online satışlarından elde ettiği gelirlerinden ciddi derecede daha hızlı olmuştur. Buna ek olarak üçüncü taraf satıcı hizmetlerinden elde edilen gelir, ticari pazarın “Growing Mid Wales” büyümesinin önemli bir temsilcisidir. Çünkü satıcıların Amazon’a ödedikleri ücretler nispeten tutarlıdır.

Online Alışverişin E-Ticarete Etkisi: Amazon

Amazon‘un senenin ilk çeyreğinde yakaladığı güçlü satış hacmi, e-ticaretin bir adım değiştiğini doğrulamış oldu. Bu da demek oluyor ki, salgının neden olduğu satış artışı, sadece en sıkı tedbirlerin alındığı ya da karantinaların olduğu çeyreklerde sürmekle kalmadı ve daha sonraki zamanlarda da devam etti.

Örneğin, tam kapanmayı kapsayan karantina gibi sıkı tedbirler hafiflediğinde bile, birçok tüketici online alışveriş yapmaya ve satın alma işlemlerini gerçekleştirmeye devam etti. Bu durumu sayısal olarak örneklersek, Amazon’un 2021’in 1. çeyreğinde yakaladığı büyüme, 2019’un 4. çeyreğine ve daha önceki yıllara kıyasla birkaç kat daha hızlıydı.

Amazon’un Büyüme Hedefleri

Amazon, ikinci çeyrekteki büyümesi için % 24-30 oranlarını öngörüyor. Bu öngörü ise geçen yılın ikinci çeyreğinde başlayan e-ticaret büyümesinin kısa ömürlü olmadığına dair başka bir doğrulama olarak ele alınabilir. 

Çünkü tam tersi bir durumda, beklenen büyüme oranları negatif olurdu. Ayrıca yüzdesel oranlarda büyüme zaman ile doğal olarak yavaşladığından düşük oranlarda tutulan beklentiler Amazon gibi şirketler için çok da yanlış sayılmaz.

Bunlara ek olarak, Amazon’da reklamcılık da iki yıl içinde en hızlı büyüme artışını gösterdi. Amazon’da reklamcılığın büyüme hızı son dört çeyrektir hızlanarak ilk çeyrekte% 73’e ulaştı. Çünkü Amazon reklam envanterini, ki bu envanter ekrandaki reklamlar için verilen alandır, arttırmaya devam ediyor. 

Bu reklam envanteri artışı ise, Amazon’a daha fazla marka ve daha büyük bütçeler getiriyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Amazon’un reklamları, gelir boyutunda Amazon Web Hizmetlerini (AWS) geride bırakacak.

Dahası, büyümeyi desteklemek için Amazon, son on iki ayda sipariş karşılama ve veri merkezlerine yaklaşık 50 milyar dolarlık sermaye harcaması yaptı. Amazon’un yaptığı bu harcama, bir önceki on iki aya kıyasla %80 oranında arttı. 

Amazon’un Sipariş Karşılama Hizmetleri, salgın öncesindeki esnekliğine hala ulaşamadı ve muhtemelen bir daha eski hızına tekrar ulaşamayacak. Buna rağmen, bu yıl dünya çapında büyümesi göz önüne alındığında, Amazon’un 600 milyar dolara ulaşması bekleniyor.


54321
(1 vote. Average 5 of 5)