Amazon Pazaryerinde Devam Eden Satış Başarısı

By in
1157
Amazon Pazaryerinde Devam Eden Satış Başarısı

Amazon Pazaryerinde Devam Eden Satış Başarısı

Amazon marketplace ya da Türkçeleşmiş hali ile pazaryeri, Amazon’un web sitesi içerisinde üçüncü taraf, yani bağımsız satıcıların dahil olduğu bir platform olarak adlandırılabilir. Pazaryerinde müşteriler araba gibi büyük bir eşyadan, kitap kadar küçük; yeni veya kullanılmış milyonlarca farklı ürüne veya markaya ulaşabilirler. 

Pazaryerinde sayılamayacak kadar çok bağımsız satıcı bulunmakta. Platformun artan yüzdelik satışlarının çoğu, burada yıllardır bulunan bağımsız satıcılardan gelmekte. Sadece uzun zamandır platformda olanlar değil, her geçen gün bu platforma dahil olan yeni satıcılar da pazaryerinde ürün satmaya ve bu alanı genişletmeye devam ediyorlar. 

Bu sırada, platformdaki işine ara veren; işleri askıya alınan veya başka çeşitli sebeplerden dolayı satış yapmaya devam edemeyen eski satıcıların işleri sekteye uğrayabiliyor ve müşteri kaybedebiliyorlar. Fakat veriler gösteriyor ki, eski satıcıların müşteri kaybetme oranı, pazaryerine yeni katılan satıcıların artışından daha az.

Bu da demek oluyor ki, genişlemeye devam eden pazaryerinin brüt mal değeri, kısaca GMV (Gross Merchandise Value), platformda uzun süredir bulunan satıcılardan satışları kesmeden, yeni satıcıların büyümelerine olanak tanıyor. Harika değil mi?

Amazon ve Pazar Doygunluğu

Pazar doygunluğu denen ‘‘sorun’’, pazarların ürün ve hizmet satışlarının hacim olarak maksimum düzeye ulaşmaları durumudur. Bu sorun genellikle bir şirketin büyük bir rekabetle karşı karşıya kaldığı durumlarda; ya da üretilen ürüne ihtiyacın azaldığı durumlarda ortaya çıkar.

Hizmet sektöründe büyük bir sorun olarak kabul edilen bu durumdan kurtulmak isteyen şirketler, ürünlerini geliştirip farklılaştırarak, onları müşteriye tekrar sunarak; ya da rakip firmaların hâlihazırda mevcut pazar paylarını alarak büyüme elde edebilirler.

Amazon pazaryeri henüz doygun olmayan bir platformdur. Hala büyümeye devam eden bu platformda, pazaryerine katılmaya devam eden yeni ve orada yıllardır bulunan eski satıcılar, daha da büyüyen bir GMV için yarışmaya devam etmektedirler.

Bütün bunlara ek olarak, Amazon pazaryerinin şu anki satış hacminin %33’ü, bu platformda beş ve daha fazla senedir bulunan satıcılardan gelmektedir. Bu oran bir sene öncesinde %23 iken, iki sene öncesinde %16 olarak hesaplanmıştır. 

Bu veriler ise, Amazon pazaryerinde yıllardır çalışmaya devam eden satıcıların da en az yeni satıcılar kadar başarılı ve istikrarlı olduğunun bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Bu başarının sebebi de, beş yıldan fazladır bu platformda yer alan satıcıların, kuruldukları andan itibaren neredeyse hiç başarısız olmamalarından kaynaklanıyor.

 

Kohort Analizi Verileri, Amazon’un Başarısını Onaylıyor

Kohort analizi, müşterileri belli başlı ölçütlere göre gruplandırma ve davranışsal olarak analiz etme biçimidir. Kohort analizinden elde edilen veriler ile şirketler, ürün ve hizmet kalitelerini müşterilerinin istekleri doğrultusunda arttırma öngörüsüne sahip olurlar. 

Bu analizin en önemli dört kriteri; kazanç, churn (müşteri kaybetme oranı), uzun ömürlülük ve doygunluktur. Amazon pazaryerinin Kohort analizinden elde edilen verilerin, bu en önemli dört kriteri karşıladığı görülmektedir.

 Yazının önceki kısmında da değindiğimiz gibi:

  • Pazaryeri doygun değildir
  • Çoğu satıcı beş ve daha fazla yıldır başarısını sürdürmektedir
  • Churn oranları kontrol altındadır
  • Yeni satıcılar için fırsatlar mevcuttur

Henüz doygunluğa ulaşmamış bir platform olan Amazon pazaryerinde, satıcıların olduğu bir kohort analizi grafiğini örnek gösterelim. En geniş hacmin, en yeni satıcılara oranının gösterildiği bölümdeki veriler, şu an olduğundan çok daha farklı görünseydi, bu durum pazaryerinde sorunlara işaret edebilirdi. 

Grafiğin bahsettiğimiz bu kısmı genelde sürdürülebilirliği ve rekabeti temsil ettiğinden dolayı, önceki yıllarla kıyaslandığı zaman analizin bu kısmının büyük ölçüde az olması durumu, pazaryeri doygunluğuna sebebiyet verebilirdi. Aynı zamanda eski satıcılar da daha fazla müşteri kayıpları yaşarlardı.

Doygunluğa Ulaşacak Gibi Görünmüyor, En Azından Şimdilik

Bütün bu veriler dikkate alındığında, Amazon’un yıllardır verdiği kaliteli hizmet ve devam eden başarısının yanında henüz doygunluğa ulaşmamız bir pazaryeri olduğu gerçeği, şirkete bir kez daha takdir topluyor. 

Amazon doygunluk oranını korurken; aynı zamanda hem yeni satıcılara fırsatlar sunuyor; hem de beş yılı aşkın süredir platformda varlığını sürdüren satıcıların imkânlarını elinden almadan satışlarını sürdürmelerini sağlıyor. Diğer alanlarda olduğu gibi, bu alanda da es geçilmeyecek bir başarı yakalıyor ve bir süre daha bu pozisyonda hizmet vermeye devam edecek gibi görünüyor.

54321
(3 votes. Average 4.67 of 5)