Amazon’un En İyi Satıcıları Sıralayan Algoritmasındaki Degisikler

By in
605
Amazon’un En İyi Satıcıları Sıralayan Algoritmasındaki Degisikler

Amazon’un En İyi Satıcıları Sıralayan Algoritmasındaki Değişikler

Amazonun uyguladığı En İyi Satıcı Sıralaması (BSR) algoritması, Amazon pazarında satışı yapılan ürünlerin performanslarını ölçmekte kullandığı yaygın bir yöntemdir. Marketplace Strategy (MPS) bünyesindeki stratejistler Amazonun uyguladığı bu yöntemi sürekli olarak müşteri kataloglarından doğru takip ediyorlar. 25 Mayıs haftasında stratejistler birçok ürünün BSR’lerinde beklenmedik gelişmeler yaşandığını tespit ettiler.

Amazon’un En İyi Satıcı Sıralamasındaki Değişikler

Amazon geçmiş yıllarda her alt ASIN’e (Amazon Standart Identification Number) kendi BSR’lerini atamıştı. Bu atama sayesinde satıcılar belirli kategorinin “ilk 100” listesinde bir üst ASIN’e ait ürünlerle de yer alabiliyorlardı. Örnek vermek gerekirse bir cips markasının birden fazla çeşidi ait olduğu kategori içerisinde en çok satanlar listesinde yer alabiliyordu. Son BSR güncellemesi ile bu durum artık değişti.

Son yapılan değişiklik ile artık Amazon her alt ASIN’e kendi BSR’sini vermek yerine ana ASIN’lerde ortak bir yaklaşımda bulunuyor. Artık bir ürüne verilen BSR ile tüm ASIN’lerin satış istatistiklerini bir aile ağacı yaklaşımda birleştiriyor.

Bir aile ağacı yaklaşımında alt ASIN’ler arasında tıklama olurken her bir ürün aynı sıralamayı gösterecektir. Bundan dolayı bir aile yapısında sadece bir ürün en çok satanlar listesinde yer alacaktır. Bununla birlikte bu ürünlerin tüm alt ASIN’leri birleşik sıralamaya sahip olacaktır. Bu sıralama ile tüm alt ASIN’lerin de güzel bir konum kazanması büyük olasıdır. Özellikle güçlü birkaç alt ASIN’e sahip ürün içeren listeler için daha uygundur. Son olarak fiyatlar artık her bir ürünün altında tüm aileyi temsil edecek şekilde listelenmiştir.

Yeni BSR Sisteminin Olumlu Yanları

Bu yeni sistemden çok sayıda güçlü alt ASIN bulunduran, çeşitliliği olan ürün aileleri yararlanabilir. Bu duruma uygun olan ana ASIN’ler “En Çok Satan” rozetini kazanabilmek için diğerlerine göre daha güçlü bir yapıda olurlar.

Alıcıların Amazon üzerinde ürün araştırması yaparken arama sonuçlarında çıkan ürünlerin sıralamasına doğrudan etkisinin olmadığını belirtmek gerekiyor. Marketplace Strategy bu değişiklerin markaların büyük bir kısmı için genel satışlarını etkilemesini beklemiyor.

Yeni BSR Sisteminin Olumsuz Yanları

Amazon’un yeni BSR hesaplama algoritması çoğu markanın en çok satan ilk 100 listesinde birden fazla pozisyon kazanmasını büyük ölçüde engelliyor. Bu yenilik sayesinde markalar üst ASIN’ler ile tüm alt ürünleri temsil edeceğinden tek bir ürün seti ile birden fazla konuma erişemeyecek.

Yeni BSR ve Strateji

En İyi Satıcı sıralaması (BSR) uygulaması yeni özellikleri ile ürün performanslarını ölçmede faydalı olsa da ürünlerin arama sıralamasına etki etmiyor. Bu sebeple markaların stratejik çözümler yapmasına gerek yoktur. Eğer en çok satanlar listesinde üst sıralarda ürünleri olanlar varsa BSR’deki her değişikliği güzelce takip etmek gerekir. Özelikle bu yeni güncelleme ile markalar ASIN’leri tek bir ana üründe birleştirmenin yeni etkilerinden olumlu sonuçlar alabilir.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)