ETSY Satışlarında Nisan’a Göre Mayıs’ta 2 Katından Fazla Artış Oldu

By in
1006
ETSY Satışlarında Nisan’a Göre Mayıs’ta 2 Katından Fazla Artış Oldu

ETSY Satışlarında Nisan’a Göre Mayıs’ta 2 Katından Fazla Artış Oldu

Etsy’de satışlar Nisan’da %100 artarken Mayıs ayında yaklaşık %140 artış gösterdi. ETSY’nin Mayıs 2015 yılında halka arzından sonra bugüne kadar en yüksek satış yapılan ay oldu. Ortalamanın iki katı gibi bir oranla 165.000 yeni satıcının ETSY pazarına katılmasıyla bu gelişme sağlandı.

ETSY pazarında Mayıs ayında toplam 35 milyon ürün satışı yapıldı. Marketplace Pulse şirketinin tahminlerine göre Mayıs ayı içerisinde satılan ürün sayısı %140 arttı. Şirketin Mayıs satışları bir önceki rekoru olan Nisan ayına göre %20 artış gösterdi. ETSY pazarının yılın ilk çeyreğinde Gayrisafi Mal Değeri (GMV) yıllık %18 artışla yaklaşık 1,2 milyar dolar civarındaydı. Tahminlere göre yılın ikinci çeyreğinde şirketin büyümesinin %100’den fazla olması beleniyor.

Yapılan analizlere göre ETSY pazarına mayıs ayında ortalamanın iki katı oranla 165.000 civarı yeni satıcı giriş yaptı. Satıcıların büyük bir çoğunluğu ABD üzerinden giriş yaparken geri kalanlar ise İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa ve diğer ülkelerden oldu. Mayıs ayı içerisinde 50 ülkeden en az 100’er yeni satıcı pazara giriş sağladı. Pandemi süreci boyunca evde kalmalar ve işyerlerinin istihdam kayıpları e-ticaret piyasasına daha fazla satıcı çekiyor.

Mayıs ayında kırılan bu rekora 600.000 bin civarı farklı satıcının katkısı bulundu. ETSY pazarı da diğer e-ticaret pazarları gibi güç yasasının geçerli olduğu bir yerdir. Sağlanan satışların %15 gibi bir civarı ilk 1000 ETSY mağazası sıralamasında bulunan satıcılar tarafından karşılandı.

ETSY firmasının CEO’su Josh Silverman Financial Times gazetesine verdiği bir röportajda” Aniden Cyber Monday’deymişiz gibi hissettim. Fakat herkes sadece bir ürün istiyordu.” Dedi. Daha sonra konuşmasının devamında bu ürünün yüz koruyucu maske olduğunu belirtti. Şirket verilerine göre Nisan ayında 133 milyon dolar civarında maske satışının yapılığını söyledi ancak maske satışı ay boyunca yapılan tüm satışların sadece %17’sini kapsadığını belirtti.

Maskeler haricinde talebin en fazla arttığı kategorilerden birisi ise fırınlanmış ürünlerdi. Cristopher Mims, Wall Street Journal’a verdiği bir röportajında fırınlanmış ürünler ve kek gibi sözcüklerin aranmasının ETSY pazarında son iki ayda yaklaşık iki katına çıktığını belirtti. Bu gelişmeden sonra ETSY için “Amerika’nın En Sıra Dışı Fırını” adını verdiğini belirtti.

ETSY’nin son aylardaki büyük gelişmelerinin ardından aynı sektörde rekabet eden Amazon’un da Amazon Handmade adlı kategorisi altında ABD’li satıcıların ürünlerinden seçilmiş özel koleksiyon yayınladı. Tahminlere göre Amazonun bu girişimi geç kalındığından dolayı ETSY’de ki gibi bir gelişmeye sebep olmayacağı söyleniyor. ETSY diğer e-ticaret pazarlarından farklı ve güçlü özellikleri olduğunu tüm piyasaya çoktan kanıtladı.

54321
(1 vote. Average 4 of 5)