Facebook Shop’un Amazon'a Etkisi Ne Olacak?

By in
787
Facebook Shop’un Amazon'a Etkisi Ne Olacak?

Facebook Shop’un Amazona Etkisi Ne Olacak?

Amazon ve Facebook şirketlerinin yolu daha önce piyasada hiç kesişmemişti. Her iki şirkette kendi piyasasının öncü isimleri. İlk olarak Facebook’a Amazon mağazaları için verilen reklamlardan sonra iki şirketin adı birlikte anılmaya başlandı. İki şirketin ortak kesişiminden en iyi performansı gösteren Amazon oldu.

Facebook reklam ağı çok karlı ve yararlı bir ortam olmasına rağmen birçok Amazon satıcısı yatırımların sonucunda doygunluğa erişeceğinden gelir kaynaklarının kaybından korkuluyordu. Facebook ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğunu hala reklamlardan sağlıyor. Facebook şirketi hala aktifliğini artırmak için yeni hizmetler oluşturma çabasında.

Facebook Shop Hakkında

Facebook kaybettiği aktifliği kazanmak için hayata geçirdiği yeni hizmeti Facebook Shop ile gelişme rotasını belli etti. Bu girişimin devamlılığı sağlanırsa Amazonun 2019 satışlarının %50 gibi büyük bir oranını sağlayan çevrimiçi mağazacılık modelinin Facebook tarafından zarar göreceği düşünülüyor.

Facebook Shop programı ile Facebook şirketi tüm kullanıcılarına her şey dahil hazır bir program sunuyor. Bu hizmet ile tek bir çevrimiçi mağaza oluşturarak Facebook ve Instagram üzerinden erişim sağlanabilecek. Facebook bu özellik ile alıcılara bir mağaza penceresinden başka platformlar ile de ürünleri görebileceği ve satın alabileceği imkân tanıyor.

Satıcılar çevrimiçi mağazalarını kullanırken WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram üzerinden sohbet kanallarını kullanarak müşterilerle kesintisiz iletişim hakkı tanıyor. Ayrıca Facebook sistemlerinde kayıtlı kredi kartı bulunan müşteriler kolay ödeme imkanlarından faydalanabilir. Ayrıca yeni özellik ile Facebook canlı yayını sırasında mağaza sahipleri ürünlerini canlı olarak tanıtırken satışlarını da canlı olarak yapabileceği sistem geliştirdi. Facebook artırılmış gerçeklik özelliğini kozmetik ürünleri, giysiler ve gözlükler gibi ürünleri sanal olarak denemek için geliştirmelerde bulunuyor.

Facebook Mağazaları Ücret Modeli

Facebook mağaza ortaklarına çok uzun vadeli ödeme planları sunuyor. Facebook üzerinden bir satıcı olmak için ilk etapta ücret ödeme zorunluluğunuz bulunmuyor. Mağazanız ücretsiz bir şekilde kurulduktan sonra Facebook üzerinden yapılan satışlarda satış üzerinden ödemelerini yapabilecekler. Amazonda ise bu durum farklı. Amazon satıcıları Pazara giriş yapabilmek için kayıt esnasında Amazon’a ücret ödemek zorundalar. Bu özellik Facebook’u Amazon karşısında daha da güçlendiriyor.

Dünyanın En İyisi Amazon İçin Facebook Tehdidi Nerede?

Birçok araştırmacı tarafından Facebook Shop’un Amazon için bir tehdit oluşturabileceği düşünülüyor. Tehdit oluşturmasının birkaç nedeni var. Bunlardan en güçlüsü Facebook satıcı hesapları oluşturulurken bir ücret talep etmemektedir. Amazon tüm satıcı ortaklarından satışa başlamaları için kayıt ücreti talep ediyor. Facebook üzerinden satış yapan satıcılar mağazaları üzerinde tam yetkiye sahipler. Bu özellikte birçok satıcıyı cezbediyor. Facebook’un sunduğu en önemli vaatlerden birisi de batı dünyasında hiçbir e-ticaret firmasının veremeyeceği kapsama imkânı vermesidir. Facebook dünya genelinde sosyal medya kullanıcılarının yarısına sahiptir ve günlük sosyal medya üzerinden 1,7 milyar kişiye erişim sağlıyor.

E-ticaret firmaları için bu çok önemli bir özelliktir. Dünya üzerinde ki birçok potansiyel müşteriye tek bir platform üzerinden ulaşmak çok önemlidir. Facebook başta bir sosyal ağ olduğu için insanların ilk amacı bir şeyler satın almak değil. Bu noktada Facebook ve Amazon’un en büyük farkı ortaya çıkıyor. Amazon kullanıcıları ise bir şeyler satın almak maksadıyla veya herhangi bir ürün hakkında araştırma yapmak için pazara erişim sağlıyorlar. Facebook kullanıcılarının alışveriş yapmak istemeseler bile sürekli olarak ürün reklamlarına maruz kalacakları için içlerinde ki alışveriş tutkuları istemsiz de olsa ortaya çıkacaktır.

Facebook’un elinde bulundurduğu en büyük koz ise işte tam burada ortaya çıkıyor. Facebook kullanıcıları bu geniş sosyal ağ üzerinden daha çok reklama maruz kalabilirler. Bu noktada ise devreye Facebook tarafından kişiselleştirilmiş reklam imkanı devreye giriyor ve satıcılara kendi reklamlarını satabiliyor. Birçok kişi için etik olarak görülmese de çoğu satıcının ilgisini çekebilecek bir sistemdir.

E-Ticaret Pazarı Daha Da Genişleyebilir

Amazon halka açık bir şekilde işlem gören ve hisselerinin büyük kısmının halkta olduğu bir şirkettir. Facebook’un bu girişimi Amazon hissedarlarını panikletebilir. Elbette bu büyük bir girişim ancak sonuçlarının olumlu olacağı veya Amazonun Pazar payını düşüreceği bilinmez. Bu yüzden hissedarların sabırlı bir şekilde süreci takip etmeleri gerekir.

Sürekli gelişen teknoloji ve yeni neslin teknoloji bağımlılığı e-ticaret pazarında ciddi büyümelere yol açacağı kesindir. Ayrıca covid-19 sürecinde evde kalınan süreçte artan e-ticaret birçok kişide alışkanlığa sebep olabilir. E-ticaret pazarı her geçen gün büyüyor ve daha da büyümeye devam edecek. Bu büyümeden her iki şirketinde faydalanacağı da aşikâr bir durumdur. Sonuçta Amazon e-ticaret sektörünün lideri konumundadır. Büyüyen pazarda Amazon kaybedebileceği kullanıcılar yerine yenilerini bulabilir.

Facebook Shop diğer pazarlardan farklı özellikleri ve geniş kitlelere kolay ulaşım imkânı ile bu pazarda hızlı bir şekilde kendine önemli bir yer edinecektir. Başta Amazon olmak üzere birçok e-ticaret firması rekabetin arttığı ortamlarda marka bilinirliğini korumak için tedbirler alması gerekecektir.

Facebook ve Amazon Hamlelerinden Çıkarılacak Sonuçlar

Facebook’un bu hamlesi kendini bu rekabetçi ortamda büyümeye elverişli hale getiriyor. Sosyal ağlarda ki kullanıcıların yarısından fazlasına sahip oluşu bu zorlu ortamda hem satıcılarına hem kendisine para kazandırabilir. Bu geniş kitle e-ticaret pazarında satış yapan birçok satıcıyı kendine çekebilir. Amazon bundan dolayı satış ortaklarının bir kısmını kaybedebilir.

Facebook’un bu adımı elbette Amazonu tedirgin eder ancak Amazon sonuçta bu sektörün öncüsüdür. Pazardan tamamen yok olması söz konusu değildir ancak gelecekte satıcılarını koruyabilmek için onlara daha fazla hizmet ve değer vermek zorunda kalabilir. Facebook’un bu adımları sonucunda Amazon AWS işine de daha fazla önem verebilir. Amazon bu rekabetçi sektörde yerini korumak ve karlı işten payını almak için bu yolu izleyebilir. Her iki şirkettin de gelecekte bu pazardan güzel kar elde edebileceği iyi yatırımları bulunuyor.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)