FBA ve FBM ?

By in
1245
FBA ve FBM ?

Dünyanın en büyük 13. şirketi olan Amazon, ayda ortalama 200 milyon kullanıcının ziyaret ettiği bir site olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda ürün satmak için oldukça uygun bir yerdir. Amazon, sattığınız ürünün müşteriye nasıl ulaşacağı konusunda da bolca fırsatlar sunar. Bir Amazon satıcısı olarak, sipariş karşılama söz konusu olduğunda iki ana seçeneğiniz vardır: Amazon Tarafından Yerine Getirme Hizmeti (FBA) veya Satıcı Tarafından Gerçekleştirme (FBM). Kullanılan her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır.

FBA Nedir?

Amazon tarafından yerine getirilme sürecinin (diğer adıyla FBA), satıcılar tarafından tercih edilmesi günden güne artmaya devam ediyor. Bu durumun ne önemli nedeni: Amazon, satıcı mağazalar yerine siparişleri tek tek yerine getirir, satıcıların ürünlerini onlar için saklar, paketler ve müşterilere ulaştırır.

FBA’ nın Artıları

Sistemsel Olması

Her satıcının müşteri hizmetleri, iadeler ve nakliye gibi sipariş karşılamanın daha zor yönlerini idare edecek bir sistemi yoktur.  Nakliye ve sipariş karşılama gibi temel görevleri devretmek, özellikle e-ticarete yeni başlayanlar için faydalı olabilir. Amazon genel olarak bu süreçlerde hayal kırıklığına uğratmayacak bir sisteme sahiptir.

Amazon Prime için Otomatik Uygunluk

Amazon Prime, sayısız avantajla birlikte gelir. Amazon Prime’ ı seçtiğinizde çevrimiçi mağazanız otomatik olarak Amazon Prime için uygun hale gelir. Hızlı ve ücretsiz kargo her internet müşterisinin tercihidir. Alışveriş sepetinin terk edilmesinin birinci nedeni: kargo ücretidir. Müşterilere, Amazon Prime aracılığıyla kargo ücreti ve hızlı kargo seçeneği rahatlıkla sunulabilir. Amazon Prime aracılığıyla, müşterileriniz için en iyi gönderim seçenekleri sunulur. Müşteri memnuniyeti bu nedenlerle artar ve aynı zamanda müşteriler, Amazon Prime ürünlerini olumlu bir şekilde görmeye de daha meyillidir.

Satın Alma Kutusunun Görünür Olması

Satın Alma Kutusu, bir ürün sayfasının sağ tarafındaki “Sepete Ekle” ve “Şimdi Satın Al” düğmelerini tıklayabileceğiniz kutuları ifade eder.

Müşteriler bu kutucuklardan birine tıkladığında, genellikle bir satıcıdan ürün almak istiyordur. Satın alma kutucuğunun görünür olması bu aşamada oldukça önemlidir. Hızlı bir şekilde işlem yapamamak, müşteriler için caydırıcı olabilir.  Ürün fiyatı, müşteri bildirimi ve önemli faktörlerden olan yerine getirme stratejisi gibi faktörler algoritmayı etkiler. Algoritma ise, satın alma kutucunun önceliğini güvence altına almak için önemlidir.

FBA Eksileri

Hazırlık Süreçleri

Yerine getirilme hizmetinde hazırlık süreci; Amazon’un kurallarına uymak, ürünlerin depolarına gönderilmeden önce uygun şekilde hazırlanmasını ve etiketlenmesini içeren bir süreçtir. Daha küçük işletmeler için bu çok önemli olmayabilir. Ancak, zaman kısıtlıysa veya çok sayıda işlem yapılacak envanterler varsa, Amazon lojistik hazırlığı gerçekten zorlayıcı olabilir.

Markalaşma

Her marka kendi adının ön planda olmasını ister. İlgi çekici bir marka ismi, her zaman pazarlama ve reklam ile doğrudan bir bağlantı içerir. FBA, marka çalışanlarına büyük rahatlık sağlarken, marka Amazon’un protokollerine göre standart hale getirilmiş olacaktır. Her Amazon paketi aynı görüntüye sahip olduğu için müşteriler marka adını kolaylıkla unutabilirler ve ‘Amazon’dan aldım.’ düşüncesinde olabilirler. Bu durum markalaşmanın önünde ciddi bir engel olabilir.

FBM (Satıcı Tarafından Yerine Getirilir)

Fulfillment by Merchant (FBM): Amazon’da satıcıların yerine getirme hizmetini gerçekleştirdiği bir süreçtir. Bu satış modelinde şirket, sattığı ürünlerin müşterilere ulaştırma süreciyle kendisi ilgilenir. Şirket; ürünleri  toplar, paketler ve müşterilere gönderir ve sonrasında müşteri ilişkileriyle de ilgilenir. FBM satış modelinde satış yapmak; kişiye özel ve düşük hacimli ürünler, kar marjı düşük ürünler satılıyorsa tercih edilmesi doğru olarak kabul edilebilir.

FBM’nin Artıları

Uygulamalı Yerine Getirme

FBM modelini benimseyen şirketler, işlerin nasıl yürütüldüğünü daha iyi anlarlar.  Çalışanların her envanterlerle tek tek ilgilenmesi, işletmenin daha çok büyümesi için bir motivasyon olabilir.

 

Daha İyi Marka Geliştirme

FBM satış modelinde şirketlerin müşteriler ile doğrudan etkileşime girmesi, markalaşmanın önünü açar. Müşterileriyle etkileşimin doğrudan olması, geri bildirimlere rahatlıkla ulaşmayı mümkün kılar.00 Bu model sayesinde, müşterilerinin gereksinimleri ve şikayetleri daha iyi anlaşılmaktadır. Müşterinin aldığı ürünün kargo paketinde,  markanın isminin görünmesi de markalaşma için faydalı olabilir.

 

FBM Eksileri

Sıkı rekabet

Sıkı rekabet içeren bu satış modelinde, daha fazla engelle karşılaşmak mümkündür.

Daha çok sorumluluk

FBM satış modelinde şirket üzerinde daha fazla sorumluluk vardır. Eğer uygun altyapıya sahip bir şirket değilse; daha fazla sorumluluk, şirketin büyümesine engel olabilir.

54321
(2 votes. Average 4.5 of 5)