Hindistan’dan Urun Tedarigi

By in , ,
645
Hindistan’dan Urun Tedarigi

E-Ticaret Satıcılarının Tercihi Hindistan’dan Ürün Tedariği

Geçtiğimiz dönemde gerçekleşen ABD ve Çin arasında ki ticaret savaşından dolayı birçok tedarikçi fiyatı artırmıştı. Satış yapan firmalar artık yeni tedarikçi arayışlarına başladı. Bu sebeplerden dolayı Hindistan tedarikçileri büyük Pazar payı elde etti. Çin’den sonra insan gücünün yüksek ce ucuz olduğu ülke Hindistan tedarikçileri bu ticaret savaşından karlı çıktı.

Özel etikete sahip ürünlerin satışlarını yapan satıcılar her geçen gün e-ticaret pazarındaki artıştan dolayı karı artırabilmek ve müşteri kazanabilmek için daha ucuz ve ürün çeşitliliği olan tedarikçiler ile çalışmayı planlıyor. Özellikle ABD’li satıcıları etkileyen bu savaş onları yeni tedarikçi aramaya itti. ABD hükümetinin Çin ve Çin ürünlerine uyguladığı vetolar sebebi ile Hindistan Çin’den sonra en çok tedarikçi bulunduran ülke olduğu için ABD pazarında iş imkanları arttı.

Peki e-ticaret pazarında ürünleri Hindistan tedarik etmenin avantajları nelerdir?

1.Farklı ve İlginç Ürün Çeşitliliği

Coğrafyası ve kültüründen kaynaklı renkler ülkesi Hindistan el emeği ürünler ve ilginç ürünler konusunda dünyada bir numaradır. Hindistan tedarikçileri tasarımı öne çıkaran ürünlerle yakından ilgilendiği ve üretimlerine destek verdikleri için dünya genelinde de büyük ilgi çekiyor. Tasarımların gizliliği açısından üretilen ürünlerin lansmanların da tedarikçiler tarafından çoğu zaman fotoğraf çekilmesi dış kaynaklar için engelleniyor.

Hindistan’a özgü birçok farklı elişi stilleri vardır. Rajasthan eyaletinden mavi çanak çömlek veya Assam, Meghalaya ve Sikkim’in Doğu eyaletlerinde yapılan kamış ve bambu ürünler bu el sanatlarına örnektir. El işi ve ilginç tasarımlı ürünlerin satışı daha yüksek kâr marjı oluşturabilir ve markaya özgünlük katar.

2.Hindistan Tedarikinde de İthalat Vergisi Yok

 Özellikle son zamanlarda ki ticaret savaşlarından Çin malı ürünler nasibi çokça aldı. Çin malı ürünlere ABD’ye girişlerinde yüksek ithalat vergileri konarak Çin malı ürünlerin ülkeye girişi kısıtlanıyor. Hindistan ve ABD arasında ki ticari savaş durgunluğu sebebi ile Hindistan’dan tedariki yapılan ürünler için ek vergiler ödenmiyor.

Yakın zamanlarda Hindistan hükümeti tarafından ABD Genelleştirilmiş Tercihler Sisteminden çıkarsa da ABD’li alıcıların sayısında azalmaya neden olmamıştır. Birçok satıcı yüksek vergiler ödememek için Hindistan tedarikçileri ile iş birliği içerisinde yer alıyor.

3.Küçük Miktarlarda Sipariş

Birçok satıcı yeni tedarik ettiği ürünlerin pazardaki gördüğü ilgiye göre davamlılığını sağlar. Bu yönden Hindistan tedarikçileri Çin’e göre daha düşük miktarlarda ki siparişlere kulak veriyorlar. Özellikle uzun emekler sonucu ortaya çıkan ve yüksek fiyatlara satılan ürünler için uygulanan az miktar tedarik süreci Hindistan tedarikçileri ile iş birliğini kolaylaştırıyor. Tekstil ve giyim ürünleri hariç düşük miktarlarda tedariklerin olanağı satıcıların ilgisini çekiyor. Küçük bütçeli satıcılar için en çok tercih edilen tedarik ülkesi olması açısından Hindistan’ı önemli bir konuma koyabiliriz.

4.IP Koruması

ABD ve Çin pazarında ki ticaret kargaşası yüzünden birçok satıcının markasında IP ihlali gerçekleştirilmiştir. Çin tedariki ürünlerin IP ihlalleri Hindistan tedariki ürünlere göre daha fazladır. Çinli tedarikçiler IP güvenliğine Hintli tedarikçilere göre daha az önem vermektedirler. Hintli tedarikçiler müşterilerin markalarına ve ürünlerine daha fazla saygı duyuyorlar. Elbette IP ihlalinin sıfır olacağı anlamına gelmez ancak Çin’e göre daha az ihlal gerçekleşeceği için markanız için endişelenmeniz gerekmez.

5.Hintli Tedarikçiler ile İletişim Akıcılığı

Hindistan’ın ikinci resmi dilinin İngilizce olması yabancı tedarikçiler için büyük avantaj sağlıyor. Birçok lokal tedarikçi akıcı ve anlaşılır İngilizce kullanmasından dolayı tedarik süreçleri ve oluşabilecek her türlü probleme çözüm bulmak daha da kolaylaşıyor.

6.Hammaddelerin Hindistan’da Bolca Bulunması

Hindistan tarih boyunca hammadde konusunda dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Özellikle tarihte birçok ticaret yoluna ev sahipliği yapan Hindistan hammadde konusunda hem ucuzluk hem de çeşitlilik sağlar. Pamuk, ipek, jüt, metal, ahşap bambu gibi birçok hammaddenin kolay ulaşılabilir olması ürünlerde ki pahalılığın ortadan kalkmasına yarar sağlıyor. Bu da yabancı satıcıların dikkatini çeker. Çoğu hammadde ülke içinde bulanacağı için ithalat vergileri ödenmeden tedarik edilip üretim süreci gerçekleştirilir.

7.İnsan Hakları Konusunda Dezavantajlı Konumda Olan Ülkelerin Gelişmesine Katkıda Bulunun

Dünyanın Çin’den sonra en kalabalık ülkesi olan Hindistan’da geçim sıkıntısı yaşayan birçok evsiz insan vardır. Bunlar bazı kurumların bünyesinde ihracat için ürünler üretmektedir. Bu tarz tedarikçi kurumlar ile çalışarak dezavantajlı bölgelerde ki insanların gelişimine katkı sağlarsınız.

Hindistan’dan Tedarik Edilebilecek Başlıca Ürünler

Hindistan’ın genel olarak en çok ihraç edilen kategorileri hammadde ve petrol, makine, araç, kimyasal madde, ilaç, demir, çelik, makine ve benzeri endüstriyel ürünlerdir. Bunlar gibi daha birçok kategoride yüzlerce çeşit ürün tedariği yapabilirsiniz.

Dekorasyon ve Ev Ürünleri

 • Mutfak eşyaları
 • Ev dekoru
 • Çim ve bahçe süsleri ve aksesuarları
 • Lambalar ve aydınlatma
 • Mobilya

Ev mobilyaları

 • Halılar, kilimler ve yer döşemeleri
 • Yatak örtüleri ve çarşaflar
 • Yastık ve nevresim takımı
 • Atar ve perdeler
 • Masa örtüleri

Moda

 • Takı ve aksesuarlar
 • Çanta
 • Eşarplar
 • Değerli taşlar

Tekstil ve konfeksiyon:

 • Hazır giyim
 • Tekstil ve kumaşlar

Deri Ürünler

 • Ayakkabı
 • Çanta ve cüzdanlar
 • Kemerler
 • Binicilik ürünleri

Hediyeler ve kırtasiye:

 • Noel ve bayram dekorasyonu
 • Mumlar, tütsü çubukları, potpuri ve aromatikler
 • Dekoratif hediyeler
 • Kırtasiye ve el yapımı ürünler

Çevre dostu ürünler:

 • Kamış, bambu lifi, doğal ve çevre dostu ürünler

Araçlar:

 • Bahçe araç ve gereçleri
 • El aletleri
 • Otomobil aletleri
 • Tarım Aletleri

Gıda:

 • Pirinç
 • Baharat
 • Mercimek
 • Çay ve kahve

Hintli Tedarikçilere Ulaşmak ve İş birliği Yapmak

Hintli tedarikçilere ulaşmak diğer ülke tedarikçilerine göre biraz daha zordur. Çünkü çoğu Hintli tedarikçinin ürün kataloğu ve web siteleri yoktur. Diğer tedarikçiler tarafından ürünlerinin tasarımlarının kopyalanmasında korkuyorlar. Ancak Hintli tedarikçilere de ulaşmanın elbette kolay yolları vardır.

1.Yol: Online Tedarikçi Dizinlerini Ziyaret Edin

Dünya genelinde ki birçok tedarikçileri listeler halinde sitelerinde bulunduran kurumlar vardır. Global Sources, Alibab ve indiaMart gibi kaynak dizinlerden Hintli tedarikçileri bulabilmeniz mümkün. Elbette tüm tedarikçileri bu sitede göremeyebilirsiniz.

Global Sources ve Alibaba daha çok ihracat odaklı satış yapan tedarikçileri bulabilirken indiaMart iç pazara hitap eden tedarikçileri bulursunuz. Hintli ihracatçılar için “tedarikçi konumu” filtresinden faydalanabilirsiniz.

2.Yurtiçi Fuarlara Katılım

Birçok Amazon satıcısı ürünleri yerinde görmek ve pazarlığı yüz yüze yapabilmek adına her yıl defalarca Hindistan’a uçuyorlar. Özellikle bu uçuşlarını en zengin içeriğe sahip IHGF Delhi Fuar zamanına getiriyorlar. Hemen hemen Hindistan’dan tedariği yapılabilecek birçok ürünün sergisine katılarak tedarikçilerle yüz yüze görüşme imkanı buluyorlar. İhracat el sanatları konseyi tarafından 94 yılından beri yılda 2 defa olmak üzere düzenliyorlar. Bu fuar Sonbahar 2019 sergisinde 197.000 metrekareye yayılmış 3.500’e yakın katılımcı yer almıştır.

3.Yurtdışı Fuarları

Hintli tedarikçilerin bazıları daha geniş kitlelere hitap edebilmek için Amerika, Asya ve Avrupa’da birçok fuara katılarak ürünlerini sergiliyorlar. İşte bu fuarlardan bazıları:

 • Hong Kong’da düzenlenen Global Sources Fashion
 • Guangzhou Kanton Fuarı
 • Afrika’da SAITEX
 • Fransa’da MAISON & OBJET
 • Almanya’da Heimtextil ve Ambiente

4.Tedarik Ajanları ile Çalışma

Birçok tedarikçinin bilgilerini elinde bulunduran tedarik ajanları diye hitap edilen bir kesim var. Bunlar Fazla gösterimde bulunmayan ve ürünlerinin gizliliği için her şeyi yapan tedarikçilerin iletişim bilgilerini ellerinde bulundururlar. Bir nevi menajer gibi görev yaparlar.

5.İhracat Tanıtım Konseyleri

Hindistan’da tedarikçileri desteklemek ve ihracatı artırmak için kurulmuş konsey hemen hemen her kategoriden binlerce tedarikçiye erişimi vardır. Veri tabanlarında bulundurdukları tedarikçilerden sizde kendinize uygun ürünün satışını yapan tedarikçileri bulabilirsiniz.

Hindistan’dan Tedarik Yapacaklar İçin Etkili İpuçları

Hindistan tedarikçileri ile çalışmak isteyenler için düzenlediğimiz ve çokça işinize yarayabilecek belli başlı ipuçlarını sizler için sunuyoruz.

Sağlam İlişkiler Kurun

Düzenli olarak etik kurallarına uygun birkaç ticaretiniz sonrası tedarikçileriniz ile muhabbetinizi ilerletin. Mümkün olduğunca ödemelerini zamanında yaparak samimiyet ve güvenlerini kazanın. İlişkiniz ilerledikten sonra gelecek çalışmalarınız için güzel indirimler alabilir, numuneler için ücretler ödemeyebilir ve ödeme kolaylıkları sağlanabilir. Onlarda güvenilir alıcılarla çalışmayı tercih edecekleri için iki taraf için de ticari ilişkileri sağlam tutmak önemlidir.

Hindistan’da yapılan görüşmelerde birçok Hintli tedarikçi müşterilerini akşam yemeklerine, Taç Mahal gibi ülkenin simgesi olmuş popüler yerlerine götürmeyi severler.

Hiyerarşi Yapısını Göz Önünde Bulundurun

Hint iş kültüründe önemli bir konuma sahip olan hiyerarşiye sizlerde önem verin. Kararların en üst düzeylerde alındığını bilerek bu bilinçte davranıp profesyonel iş havasına girebilirsiniz. İrtibat kurduğunuz kişiler hiyerarşik yapıda yetkiyi elinde bulundurmuyorlarsa iletişim yavaş gerçekleşebilir. Bu tarz durumlarda saygı göstermeyi ihmal etmeyin.

Belirli Sorular Sorabilirsiniz

Çok net konuşmayı sevmeyen Hintli tedarikçiler bu noktada Çinli tedarikçilere benzerler. Kendilerine yöneltilen sorulara evet hayır gibi kısa cevaplar vermezler. Muhabbeti severler. Olabilecek her ihtimali değerlendirirler. Örnek olarak indirim beklediğiniz zamanlarda direk olarak indirim istemeyiniz. Bu tarz konuşmalardan hoşlanmazlar. Tedarik ettiğiniz ürünlerin beğenildiğini ve talebin arttığını belirterek sonraki alımlarda sipariş hacmini büyültebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu şekilde kendileri sizi başka tedarikçiye kaptırmamak için güzel fiyatlar verebilirler.

Hindistan’a Giderek Hem Ticaret Yapabilir Hem Gezebilirsiniz

Hindistan dünyanın en renkli ülkelerinden birisidir. Dünyanın yedi harikasından birisi dahil birçok turistik yeri sınırları içerisinde bulunduruyor. Tedarikçi fuarları zamanlarında Hindistan’ı ziyaret ederek hem ürünler hakkında daha detaylı bilgiler elde edip hem de boş vakitleriniz gezmeye ayırabilirsiniz.

Hindistanlı Tedarikçilerle Tanışma Vaktiniz Geldi Mi?

İster e-ticaret sektöründe yeni isterse tecrübeli birer satıcı olun. Hindistan ürün kaynağı olarak sizlere en iyi imkanları sağlar. Ucuz ve ürün çeşitliliği açısından eşsiz bir ülke olan Hindistan’la iş yapmak muhteşem bir fırsat olabilir. Binlerce Amazon satıcısı ürün tedariklerini Çin’den yapıyor. Siz tedarik oklarınızı Hindistan’a çevirerek diğer satıcılardan farklı olduğunuzu ürünlerinizle ispatlayabilirsiniz.

Özellikle genç nüfusun dikkatini çekecek ürünleri ile Hindistan bu konuda da sizlere diğer satıcılardan daha fazla avantaj sağlar. Hindistanlı tedarikçilerle çalışmak dil avantajı ile aslında diğer ülke tedarikçilerine göre daha kolay olabilir. Çevrimiçi satışlarda en iyi uygulamayı bulmak Hindistan için biraz zordur ancak iletişim ile çözülemeyecek bir şey yoktur.