Jeff Bezos’tan Keskesiz Hayat Icin 10 Tavsiye

By in
576
Jeff Bezos’tan Keskesiz Hayat Icin 10 Tavsiye

Amazon Kurucusu Jeff Bezos’tan Keşkesiz Hayat İçin 10 Tavsiye

Jeff Bezos anlam dolu hayat yaşayabilmemizin aşağıdaki sorulara verilen cevaplar ile örtüşeceğini söylüyor. Dünyanın en popüler e-ticaret sitesi Amazonun kurucusu Jeff Bezos dünya genelinde ismine saygı duyulan kişilerden birisidir. Yıllar önce kurduğu ve büyük emekler sonucu dünya genelinde şirketini ilk sıraya taşıdığı için bu saygıyı hak ediyor. İlk başta kendi başına kalkıştığı bu yolda şirketini Amazon Web Hizmetleri adı altında 17,4 milyar dolarlık bir servete dönüştürdü. Girişiminin ilk gününden bugüne kadar hep doğru insanlarla çalıştığını söylüyor.

Jeff Bezos’un 10 yaşında dedesi ile çıktığı yolda öğrendiği ve hayat mottosu haline getirdiği bir söz vardı:” Zekâ sizi tek başına başarılı yapmaz ya da az pişman olacağınız hayat yaşamanıza yardımcı olmaz”.

Bezos’un değerlendirmesine göre zekâ insana verilmiş en büyük armağandır. Bezos bu düşüncesini şu cümleler ile açıklıyor:” Eğer dikkatli bir birey değilseniz kendinizi hediyeler ile baştan çıkarabilirsiniz. Eğer kendinizi baştan çıkarıyorsanız muhtemelen seçimleriniz zarar görecektir.”

Yapılan araştırmalara göre yaptığınız seçimlerde yaşadığınız sonuçlar olumsuz olsa bile insanlar genelde yapamadıkları şeyler için daha fazla pişmanlık duyuyor. Jeff Bezos bu araştırmayı mantıklı ve yerinde buluyor. Yapılan hatalar çaba sarf ederek zaman içerisinde giderilebilir. Geri getirilemeyen tek şey zaman olduğu için yapamadıklarınızda çok daha fazla pişmanlıklar duyarsınız.

Bezos:” 80 yaşlarına gelindiğinde ve geçmiş yıllarınız film şeridi gibi gözünüzün önünden geçtiğinde hayatınızda ki kişisel seçimleriniz sizin şu anki halinizin sessiz birer yansımasıdır. Sonuç olarak herkes seçimlerinden meydana gelir”. Hangi hikayelerin sizleri daha fazla etkileyip hayatınız üzerinde etki edeceğini bilemeyiz. Geriye dönüp bakıldığında ise bizi mutlu edecek şeyin seçimlerimizden pişmanlık duymamamız olduğu gerçeğidir.

Bezos insanların kendilerine şu soruları sormanın gerektiğini ve verdikleri cevapların onların hayat tarzını yansıttığını ileri sürüyor.

  • Atalet duygunuzla mı yoksa tutkularınızı mı takip edeceksiniz?
  • Dogmatik biri mi yoksa orijinal biri mi olacaksınız?
  • Kolay ve sıradan bir yaşamı mı yoksa macera ve riskli bir hayatı mı tercih edersiniz?
  • Eleştiri altında kalmayı mı yoksa kendi kararlarınız için mücadele etmeyi mi istiyorsunuz?
  • Yanlış yaptığınız zaman blöf mü yoksa özrü mü tercih edeceksiniz?
  • Kalbinizi reddedilme korkusu yüzünden koruyacak mı yoksa duygularınız için harekete mi geçeceksiniz?
  • Güvenli ve durgun bir hayat mı yoksa zorluklarla dolu bir hayat mı?
  • Karşılaştığınız zorluklarla mücadele etmek mi yoksa pes etmek mi?
  • Alay eden taraf mı yoksa inşa eden taraf mı olacaksınız?
  • Başkaları yüzünden kabalaşacak mı yoksa kibarlığınızı koruyacak mısınız?

Jeff Bezos’un oluşturduğu liste cevaplanması zor sorulardan oluşuyor. Bezos eleştirilere karşı kulaklarımızı tıkayıp kendi fikirleriniz için mücadele etmeyi öneriyor. Elbette bu çok kolay olmayacak ve kendimizi çoğu zaman dışarıdan gelen tepkilere maruz kaldığımızı göreceğiz. Yapıcı olduğu sürece eleştirileri elbette dikkate almalıyız ancak kırıcı eleştirileri kulak ardı etmemiz gerekir.

Birkaç saat içinde severek yapabileceğiniz iş kurmayı hedeflediğinizi söylediğinizde çoğu kişi sizi delirmekle suçlar, ben tekrar okula başlayacağım dediğinizde çevreniz sizi delilikle suçlayabilir. Bu tarz caydırıcı söylemleri dikkate almamız gerekir. Her şeye rağmen hayallerinizin peşinden giderseniz başarısız sonuçlar alsanız bile geriye dönüp bakıldığında pişman olma ihtimaliniz oldukça düşük. Yapmadığınızda bir gün geriye dönüp bakıldığı zaman kaçırdığınız şeyler için pişman olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü zaman telafisi olmayan tek şeydir.

54321
(1 vote. Average 5 of 5)