Müşteri Yorumları Satışlarınıza Nasıl Bir Etkide Bulunur?

By in
2164
Müşteri Yorumları Satışlarınıza Nasıl Bir Etkide Bulunur?

Müşteri Yorumları Satışlarınıza Nasıl Bir Etkide Bulunur?

Yorumlar, insanların bir ürünü satın almadan önce en çok dikkat ettiği şeylerden biridir. Potansiyel müşteriniz, almayı düşündüğü ürün veya hizmetin ne kadar işine yarayıp yaramayacağına yorumlar doğrultusunda karar verir. Onu deneyenlerin olumlu görüşleri sizin için büyük referans olur. Tam tersine, olumsuz yorumlar tüketicinin sizi kara listeye almasıyla sonuçlanabilir.

Herkes sizin hakkınızda iyi şeyler söylediyse kullanıcılar ‘‘bu kadar kişi yanılıyor olamaz!’’ diyecektir. Tabii ki olumsuz yorumlar da almanız mümkündür. Sonuçta herkesi memnun etmek imkânsızdır. Ancak bu yorumları lehinize çevirmek sizin elinizde. 

Hoşnutsuzluğunu dile getirenlere kısa zamanda kibar ve yapıcı bir üslupla yanıt verip ilgilenirseniz bu durum, o tür yorumlardan zarar görmenizi engeller. Bilakis herkese ne kadar ilgili ve duyarlı bir satıcı olduğunuz izlenimi verir. Herhangi bir sorun oluşması durumunda çözüm sağlamak için elinizden geleni yaptığınızı gösterir.

E-ticaretin işletmeler için önemini izah etmeye gerek yok. Her geçen gün daha da büyüyen bu sektörde var olmak ve öne çıkmak markalar için bir zorunluluktur. İşte bunu yaparken en fazla ihtiyaç duyulan şeylerden biri müşteri yorumlarıdır. İnsanların çoğu için yorumlar, reklamlardan daha inandırıcıdır.

Bir kişi ürününüzü alıp kullandıktan sonra iyi bir yorum bırakırsa, hatta bir fotoğraf ya da video çekerek bunu pekiştirirse sizin için mükemmel bir referans sunmuş olur. Elbette her satıcı böyle müşterilere sahip olmak ister. Yapılan yorumlar size îtimâd duyulmasında büyük rol oynar. Herkesin beğendiği bir ürün veya hizmet şüphesiz güven uyandırır.

Kullanıcı Yorumları Satın Alma Davranışını Nasıl Etkiler?

Genellikle herkes, bir şey almadan önce farklı sitelerden araştırma yaparak özellik ve fiyatları karşılaştırır. Çünkü en iyisini en uygun fiyata bulmayı amaçlar. Bunu yaparken yorumlara da önem verirler. Başkaları bu ürün hakkında neler demiş? Diye bakarak ürün hakkında detaylı bir fikir edinmeye çalışırlar.

İki ürünün fiyatı ve özellikleri aynıysa, birini tercih sebebi kılacak şey aldığı yorumlardır. Mağazanın başarısı ve yer aldığı platformda rozet yıldızının bulunması da satın alma kararını etkiler.

Mağazanıza negatif yorumlar da gelebilir. Olumsuz yorumlar ne kadar azsa bu sizin için o kadar iyidir. Fakat asıl mesele hiç olumsuz yorumunuzun olmaması değil, bu yorumlara nasıl tepki gösterdiğinizdir.

Hoşunuza gitmeyecek bir yorumla karşılaştığınızda hemen aksiyon alıp müşteriye özel ilgi gösteriyorsanız bu sizin için prestij oluşturacaktır. Hatta, garip gelebilir fakat tüm yorumlarınızın olumlu olması bazen sahte yorum algısı meydana getirebilir. Arada eleştiriler de almanız doğal bir görünüm ortaya koyar. Çünkü her mağazanın memnun kalmayan müşterileri de olur. Bu yorumlara doğru stratejilerle müdahale etmeyi bilirseniz onlar markanız için itibar kaynağına dönüşür.

İyi yorumlar siz ve tüketiciler arasında güven bağı teşekkül etmesini sağlar. Bu da potansiyel müşterilerinizi kalıcı müşterilere çevirebilir. Üstelik onlar, memnun kaldıkları ürünleri başkalarına da önereceklerdir. Yani sizin adınıza sizin reklamınızı yapmış olurlar.

Müşteri Yorumlarının E-Ticaret Sitesi İçin Avantajları

  • Müşterilerinizden gelen yorumlar daha çok müşteri edinmenize katkıda bulunur.
  • Yorum yapılan sayfalar arama motorlarında aktif kalmaya devam eder. Bu da sıralamada geriye düşmesini önler.
  • Ürünleriniz güncelliğini yitirmez.Yorumlar, site dışı SEO’nun önemli bir parçasıdır.
  • Kullanıcılar tarafından yazılmış metinler arama motorları tarafından indekslenir. Bu, sitenizin SEO çalışmalarına yardım eder.
  • Ürününüz daha üst sıralarda göründükçe hedef kitleniz artar. Bu da satış oranının yükseleceği anlamına gelir.

Olumsuz Yorumları Kaldırmayın!

5 yıldız ve mükemmel bir yorum her satıcının hayalidir. Ancak bu bazen tam tersi olabilir. Siz her şeyi dört dörtlük yapsanız bile kargo şirketinin bir hatası müşteriden eksi not almanıza yol açabilir. Bu da onları olumsuz geri bildirim bırakmaya sevk eder.

Fakat endişelenmenize gerek yoktur. Bilakis olumsuz yorumları silmemeniz daha iyidir. Zîrâ yukarıda da belirttiğimiz gibi olumsuz yorumlar daha organik bir izlenim uyandırır. Bütün yorumlarınız övgülerle dolu olur ve herkes size 5 yıldız verirse kullanıcı, ‘‘bu mağazanın hiç mi memnun kalmayan müşterisi olmamış? Belki de bu yorumlar göz boyamak için eklendi.’’ diye düşünebilir.

Ne var ki ‘‘olumsuz yorumları da yayınlayın’’ demek, ‘hakaret ve küfür içeren yorumlara da müsâmaha gösterin’ demek değildir. Üstelik bu yorumları cevapsız bırakmanız söylenenlerin doğru olduğu şeklinde değerlendirilir. Onun için yapmanız gereken olumsuz yorumlara saygı duyup yayınlamak ve detaylı bir açıklamayla yanıt vermektir. Müşterinize ulaşarak sorunun çözümü için yardımcı olmanız memnuniyetsizliği ortadan kaldıracaktır.

54321
(1 vote. Average 5 of 5)