Analiz Hizmetleri

Analiz Hizmetleri

SERVICE OVERVIEW

Küresel pazar, devlerin sahada kendilerini gösterdikleri ve agresif pazarlama teknikleriyle alıcıları kendilerine çektiği hırslı bir dünyadan oluşmaktadır. Şirketler, birbiri ile girdikleri yarışta her zaman bir adım önde olmak ister. İşletmelerin dinamiği genel itibariyle rekabet üzerine kuruludur. İşletmeler, güçlü yanlarını keşfetmek, bunları olabilecek en iyi şekilde pazarlamak, zayıf yönlerini güçlendirmek ve rakipleri için de tüm bunları yaparak onları ekarte etmek isterler.

Analiz, bu noktada değer kazanan bir çözümleme oluyor. Hem faaliyet gösterilen sektör için hem de ticaretin kendisi için gerekli bir hâl alıyor. İşletmelerin dijitalleşme süreci ile birlikte stratejik, pazaryeri, ürün ve rekabet analizleri olmazsa olmazlar arasında yer ediniyor. Dijital dünyada var olabilmenin yegâne koşullarından bir tanesi, ürün analizinden geçiyor. Ürün analizlerini takip eden aşamada pazaryeri analizleri, stratejik analizler ve rekabet analizleri bulunuyor.

E-ticaret Analiz Hizmetleri Neler?

İşletmenizin harcama modeline ve yatırım getirilerine yönelik analiz gerçekleştirmeden pazarlama faaliyetlerine yönelik çok fazla işlem gerçekleştirmiş ancak yine de bir yol alamamış olabilirsiniz. Atmış olduğunuz bu adımlar, size zaman ve maliyet anlamında zarar olarak geri dönecektir. E-ticaret girişimlerinde sizi başarıya ulaştıracak şeylerden birisi de analizidir. Tedarikçilerinizi belirlemek, stok durumlarınızı göz önünde bulundurmak ve uygun kanalları kullanmak gerekir. Ürün analizi, sektörünüzde nerede durduğunuzu bilmeniz açısından da faydalıdır. Kendi ürünlerinize dönüp baktığınızda, rakiplerden ne şekilde daha iyi performans gösterebileceğinizi anlamış olursunuz.

E-ticaret Analiz Çeşitleri Hangileri?

Ürün bilgilerini toplayın, ürünler ile ilgili ayrıntıları analiz edin ve hangi ürünlerde ne kadar performans gösterdiğinizi inceleyin. Ürün analizinin amacı; ürünlerinizin kalitesinin, maliyetinin ve özelliklerinin beklediğiniz gibi olmasını sağlamaktır. Aynı zamanda üreticilere ürünü anlamak ve mükemmelleştirmek için gerekli çıktıları sağlamaktır.

Pazaryeri analizinde, sizin için önemli olan ilk şey, bir pazaryeri haritası oluşturmaktır. Müşteri analizi, rakip analizi, fırsatlar için analizlerinizi tam anlamıyla gerçekleştirebiliyor olmalısınız. Müşterilerin ihtiyaçlarına ve yaklaşımlarına yönelik alakalı hizmetler sunmalısınız. Rakip analizinde, rakiplerinizden daha iyi ne yapmanız gerektiğini bulmalısınız. Fırsat analizinde ise fırsatları anlayabilmelisiniz. Hangi pazaryerinde ürünlerinizin daha verimli ve etkin bir şekilde pazarlanabileceğini keşfedebilmelisiniz.

Stratejik analizler, hangi stratejinin sizin için daha uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Sitenizin trafik kaynakları, reklamlarınızda yer alan ifadeler ve harekete geçirici mesajlar, arama sonuçları ve teknik konular buna dâhildir. Bunlar, marka bilinirliğinizi arttıkça markanıza değer kazandıracak yatırımlar ve analizlerden oluşur. Tam bu noktada stratejinizi ne yönde ilerletmek istediğinizi kavramanız kolaylaşacaktır. Örneğin; arama sonuçlarına yönelik yapacağınız analizlerde blog açmanın size fayda sağlayabileceğini keşfedebilir ve stratejinizi içerikler üzerine yoğunlaştırabilirsiniz.
Rekabet analizi, rakiplerinize odaklanmış analizlerdir. Onların verdiği hizmetleri/ürünleri inceleyerek stratejilerini anlayabilmeyi ve karşı strateji ile cevap verebilmeyi kapsar. Pazardaki mevcut rakiplerinizi inceleyerek karşı takımın oyuncularını tanıyabilirsiniz. Gelecekte sizi karşılayacak tatlı veya acı sürprizlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Rakiplerinizin tüketicilere nasıl ulaştığını bilerek siz de pazarlama çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.
Barlas Consulting; başlangıç olarak kendinizi, ürünlerinizi, pazaryerlerini ve rakiplerinizi tanımanıza yardımcı olur. Analizler ve veriler ile sizi daha iyi konuma götürebilecek hamleler yapmanız konusunda, doğru adımları atmanızı sağlar. Dijital dünyada nerede olduğunuzu görebilmeniz ve buna göre stratejik olarak ilerlemenize olanak tanır. Barlas Consulting ile rekabetçi dünyada öne çıkabilir ve siz de kazanmaya başlayabilirsiniz.

Rakip Analiz Nedir?

Rakip analizi nedir? Rakiplerinizin pazaryerlerindeki ürünlerine, satışlarına ve hizmetlerine göre yaptığınız incelemeleri kapsar. Öncelikle, rakibinizin kim olduğunu bilmeniz gerekir. Rakip seçimi yaparken rastgele seçim yapılmamalıdır. Sizinle aynı ürünleri veya hizmetleri sunan ve benzer hedef kitlelere ulaşmayı hedefleyen rakiplere yönelmek, rakibinizi bulma noktasında daha belirleyici olacaktır. Rakibinizi belirledikten sonra onların ürünlerini ve hizmetlerini detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Sattıkları ürünlerin veya verdikleri hizmetlerin sizden ne gibi farklılıkları olduğunu saptamanız gerekir. Onların kazanç oranlarını tahminlemeniz ve buna göre kendi kazanç oranlarınızda ayarlamalar yapmanız gerekir. Gelişim payı da bu noktada belirleyici olacaktır. Sektör gelişime ne kadar açık ve ne kadar büyümeye müsaitse bu noktada rakiplerinizin önüne geçmek için ne gibi adımlar atmanız gerektiğini bilirsiniz. Pazarlama hedefleri, hem sizin hem de rakibiniz için en kritik konulardan bir tanesidir. Pazarlama hedeflerini bildiğiniz rakibinizi karşı strateji ile geride bırakabilirsiniz. Satrançta, karşı tarafın hamlelerini doğru tahmin ettiğinizde, maçın seyrinin sizin lehinize sonuçlanacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Ürünlerinizi birer satranç taşı olarak düşünebilirsiniz. Rakiplerin ürünlerinin ne gibi stratejilerle müşterilere sunulduğunu öngörebilirseniz, siz de ürünlerinizi ona göre konumlandırabilir ve müşteri odaklı hareket edebilirsiniz. Ancak satrançtan farklı olarak bir dış etken olarak müşteriler, en önemli faktörler oluyor. Bazen doğru hamleler yapsanız bile müşterilerinizi memnun etmediğiniz sürece, bu oyunda kazanamayabilirsiniz. Barlas Consulting, oyunu sizin lehinize çevirmek için üstün stratejiler geliştirir. İyi bir rakip analizi ile sizi ön plana çıkaracak hamleler yapar.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakiplerinizin sizi neden geride bıraktığını hiç düşündünüz mü? Belki de rakiplerinizi tanımıyorsunuz. Rakiplerinizi tanımamak kadar, yanlış tanımak da sizi online pazarda geride bırakabilir. Rakiplerinizi tanımanıza yardımcı olacak analizler ile pazarda doğru adımlar atmanızı sağlıyoruz. Rakiplerinizi tanımanızın ardından, zayıf ve güçlü yönlerini sizin için tespit ediyor ve hangi pazarlama stratejileri ile hareket etmeniz gerektiğini belirliyoruz.
Bilinçli kararlar vermek, rakip analizinin kilit konularındandır. Online tüketicilerin hareketlerine dair iç görülü hareket edebilmek ve onların alışveriş davranışlarını öngörebilmek gerekir.

Rakip analizi yaparken öncelikle bir liste hazırlayıp markanızın rakiplerinin profillerini oluşturabilirsiniz. Artılarını ve eksilerini tespit edebilirsiniz. Yeni kurulan şirketleri incelemek ise yine size artı olarak dönecek adımlardan olacaktır.
Öncelikle rakiplerinize müşteri gözüyle bakmayı öğrenmelisiniz. Müşterilerin gözüyle baktıktan sonra bir de rakiplerinizin kendi bakış açılarını görebilmelisiniz. Onlardan öğrenecek şeyleriniz olabilir. Rakip analizinin tek bir seferlik olmadığını ve devamlı olarak yapılması gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü onlar da sürekli olarak gelişecek, değişecek ve büyüyecektir. Aynı zamanda yeni rakipler de ortaya çıkacaktır.

E-ticaret Rakip Analizi Nedir?

E-ticaret rakip analizi , e-ticaret pazarlarına yönelik rakip analizlerini içerir. Etsy ve Amazon gibi büyük e-ticaret sitelerinde satıcı olmak istiyorsanız, oldukça rekabet dolu bir pazara girdiğinizin bilincine varmalısınız. Bu platformlarda rekabet etmek oldukça zorlayıcı olabilir. Ancak Barlas Consulting, sizin yerinize analizler ve stratejiler gerçekleştirerek rekabet etmenizi oldukça kolay bir hâle getiriyor. Pazardaki yeriniz sağlamlaşıyor ve doğru tahminlemeler ile kazançlı bir ilerleme kaydediyorsunuz.

Rakiplerinizle rekabet edebilmeniz için oldukça detaylı teknik bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu zorlu sektörün içerisinde yolunuzu bulabilmeniz için size yardımcı oluyor ve planlamaları sizin için kusursuz bir şekilde yürütmeye özen gösteriyoruz. Sadece pazarlama aşamasında değil, depo ve lojistik adımlarında da sizlerin yanında olarak, tam zamanlı performans gösteriyoruz. Tedarik zinciri ve kârlılık konularında da adımlarınızı daha sağlam atmanız için profesyonel destek sunuyor. Barlas Consulting olarak online pazarda, her adımda yanınızdayız.

Ürün Analizi Nasıl Yapılır?

Ürün analizi nasıl yapılır? Eticaret, dijital dünyanın ve global pazarın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olarak öne çıkıyor. Akla gelebilecek her türlü ürün ve hizmetin pazarlanabildiği bu büyük alanda, rekabetin küresel olarak şekillendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Böylesine büyüyen bir pazar için daha iyi bir strateji, daha doğru analizler ve etkili bir pazarlama gerçekleştirilmelidir. Rekabetin böylesine büyük olduğu bir alanda ürünlerinizi tanıtmak zorlayıcı olabilir.

Ürün analizi, ürünlerinizi pazarlamak için yapacağınız ilk şey olmalıdır. Özelden genele doğru giden bir optimizasyon gerçekleştirmeden önce hangi üründe ne şekilde rekabet edebileceğinizi biliyor olmalısınız. Ürün analizi de bunu mümkün kılıyor. Daha iyi bir karar mekanizması, maliyet azaltma ve gelir artışı gibi faydalar da beraberinde gelecektir.

Ürün analizinde; kullanıcıların kimler olduğu, nelere ihtiyaç duyduğu ve kullanıcı sayısının nasıl korunacağıyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Ürünle ilgili tüm verileri toplayabilir ve yorumlayabilirsiniz. Daha iyi müşteri iç görüleri elde eder ve veriye dayalı bir karar verme süreci geliştirebilirsiniz. Aslında işin matematiği, sizin kazancınıza giden yolun kapılarını aralayacaktır.

A/B testleri ile hipotezler oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Web sitesi değişikliklerine göre bunu gözlemleyebilirsiniz. Verilerin doğru sonuçlar doğurup doğurmadığı ile ilgili en iyi sonucu elde edebilmek içinse onları test etmeniz gerekir.

Verilerinizin, iş hedeflerinize göre şekillendirilmesi önemlidir. Adım adım verileriniz için bir izleme planı oluşturabilirsiniz. Verilerinizi analiz ederken doğru araçları seçtiğinizden emin olun. Örneğin; Google Analytics gibi gerçek zamanlı veri sunabilen araçlar faydalı olabilir.

Amazon’da ise her bir arama için kendi bazında arama hacmi bulunur. Temelde, arama motoru ile benzer mantıkta çalışan bir işleyiş bulunur. Ürünlerinizin listelendiği kelimeler ve ürünlerinizin aranması ile ilgili tıklamalar bu konuda bağlayıcı olacaktır. Amazon’da ürünümüzün ilgili kelimelerde listelenip listelenmediğini görebilmek için arama bölümünden faydalanabilirsiniz.

E-ticarette Ürün Analizi Nedir?

Eticarette ürün analizi gerçekleştirirken sizi yönlendirebilecek şeylerden birkaçı şu unsurlar olacaktır:
Mouse takibi: Kullanıcıların sitede hangi ürünler üzerinde daha fazla vakit geçirdiğini görebileceğiniz ve hangi ürünlere daha çok tıkladığını tespit edebileceğiniz verilerdir.

Kullanıcı testi: Kullanıcıları test edebileceğiniz işlemler gerçekleştirerek analiz yapabilirsiniz. Kaydırıcı sayfalandırmalar, ürünler hakkında daha farklı bilgilendirici metrikler kullanılabilirsiniz. Kullanıcı davranışlarını da anlayabilirsiniz.
Erişilebilirlik: Kullanıcıların o ürüne ne şekilde erişebildiği veya gerçekten erişebiliyor mu sorusu önemlidir. Bu analizin yapılması belki de ürününüzün neden satmadığının cevabını verebilir.

Ürün Analizi Avantajları Neler?

Ürün analizi, ürününüzün potansiyelini anlamanıza yardımcı olur. Ürününüzün maksimum potansiyelini anlayabilirsiniz. Ürünlerinizin listelenmesinde önemli metrikleri kavrayarak, müşterilerin ürünlerinize ulaşmasını kolaylaştırabilir ve ürün bazlı satışlarınızı arttırabilirsiniz. Barlas Consulting, ürün analizi konusunda size Amazon ve Etsy gibi pazaryerlerinde en iyi performansı sergileyebilmeniz için gerçekçi çözümler sunar.

Pazaryeri Analizi Nedir?

Pazaryerleri, tüketicilerin en yoğun olarak ziyaret ettikleri ve alışveriş yaptıkları e-ticaret siteleridir. Devler liginde kendinize yer bulmak içinse bu eticaret sitelerinde satıcı olmak, başlangıç için iyi bir adım olacaktır. Amazon ve Etsy gibi dünyaca ünlü pazaryerlerinde, kendinize bir satıcı hesabı oluşturabilir ve ürünlerinizi en doğru şekilde pazarlayabilirsiniz. Nereden başlamalısınız? Hangi eticaret platformu sizin için uygun? Bunlar için işe pazaryeri analizi ile başlayabilirsiniz.

Pazaryeri analizi nedir? Dâhil olmak istediğiniz pazaryerini, pazaryerinin eğilimlerini ve rakiplerinizin bu yer içerisindeki taktiklerini anlamak gerekecektir. Dijitaldeki müşterilerinizi anlamak ve online kanallardan elde ettiğiniz sonuçları iyileştirmek başlangıç stratejileriniz arasında yer almalıdır. Bir sonraki adımda rakipleri kıyaslamak gerekecektir. Burada dikkat edeceğiniz en önemli husus, bu analizleri gerçekleştirirken öncelikleriniz ve bu öncelikleri belirlerken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğidir. Yeteneklerinizi keşfetmenizi sağlayacak ve en iyi ticari fırsatları yakalamanıza yardımcı bir danışman, işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Barlas Consulting, verdiği danışmanlık hizmetleri ve detaylı analiz raporlamaları ile pazaryerlerinde güçlü bir altyapı kurmanızı sağlar.

Pazaryeri Analizinin Faydaları Neler?

Müşterilerin ürünlerinizi nasıl araştırdığını ve seçtiğini görebilirsiniz. Özellikle sosyal medya aramalarının araştırılmasıyla birlikte içgörüler oluşturulabilir ve ne kadar etkileşim ve görünürlük kazanabileceğinizi öngörebilirsiniz.
Sitenizin pazarlama etkinliğini arttırmanız gereken yerleri keşfedebilirsiniz. Farklı kitleler için ne kadar ilgi çektiğinizi görebilir ve diğer rakiplerin kullanmış olduğu pazarlama yaklaşımlarını öğrenebilirsiniz.

Gelir iyileştirmeleri yapabilirsiniz. Dönüşüm bütçe modellerini optimize ederek potansiyel müşteri adaylarınızı görebilir ve satış artışı için en doğru hedef kitleyi belirleyebilirsiniz.

Kendiniz için bir yol haritası oluşturabilir ve rakiplerinizle karşılaştırıldığınızda nerede olduğunuzu görebilirsiniz. Böylece atacağınız adımlar konusunda daha hassas bir strateji izleyebilir, hedeflerinize buna göre yön verebilirsiniz. Gelecek fırsatlara ve tehditlere yönelik bir SWOT analizi ile verilerinizi daha iyi bir şekilde kullanabilirsiniz.