Yatırımcıların Gözünden Amazon

By in
1082
Yatırımcıların Gözünden Amazon

Amazon Markalarının Satışı ve Gelirler 

Amazon dijital Dünyada hızla gelişen bir şirket olduğu için bu durumdan yatırımcılarda büyük oranda etkilenmektedir. Amazon markalarına yatırım yapan şirketler, 12 ayda 3,5 milyarın üzerinde gelir elde ettiler.

Verdiğimiz rakam ise 2021 yılına ait! Peki tüm rakamlar bu kadar mı ve konunun detayları neler? Amazon markalarının satışı ve gelirler hakkında merak ettiğiniz bütün detaylar yazımızın devamında.

Amazon’a Yatırım Yapan 50’den Fazla Aktif Marka Olduğunu Biliyor Muydunuz? 

Aslında piyasanın toplam değerini bilmiyoruz. Çünkü, firmaların hepsi açıklama yapmıyor. Amazon’a yatırım yapan firmalar 12 ayda 3,5 milyar dolar gelir elde ettiler ve bu tabii ki Amazon’un da başarısı ile birlikte gelmektedir.

Peki, kimler yatırım yapıyor? 

  • Yerleşik satıcılar
  • Özel sermaye şirketleri
  • Aile ofisleri
  • Bireysel yatırımcılar

Bütün markaları tek tek sayarak sizi sıkmak istemiyoruz. Ancak değinmek istediğimiz birkaç nokta var. 50’den fazla aktif yatırımcı marka olduğunu biliyoruz ve en önemlileri Thrasio,Heyday, Perch, Boosted, Commerce ve Cap Hill. 

Saydığımız bu yatırımcı firmalar Amerika’da bulunuyor. Aynı zamanda İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İsrail, Singapur, Meksika, İrlanda, Belçika, Finlandiya ve Kanada’da da Amazon’a yatırım yapan firmalar bulunuyor.

Firmalar Yalnızca Yatırımcı Değil: E-Ticaret Operatörleri 

İlk başta sadece yatırımcı olduklarını düşünebilirsiniz. Fakat, konunun detayına indiğimiz zaman daha karmaşık bir tablo ile karşılaşıyoruz. Çünkü, bahsettiğimiz yatırımcılar aynı zamanda pazarlama, kaynak bulma ve markalaşma alanlarında da çalışmalar gerçekleştiriyor. 

Başta yatırımcılar yalnızca düşük çaplı satıcılarla anlaşıyorlardı ve onları hammadde gibi görüyorlardı. Genellikle yaptıkları şey ise gelir getiren varlıkları satın almaktı, ancak varlıkların değerine pek dikkat etmediler. 

Bu yatırımcıların gerçekten iyi bir gelir elde ettiği görüldüğünde ise, bu alan daha fazla ilgi çekmeye başladı.  Büyük şirketler artık bayi şirketlere yatırım yapmak istiyorlar. Eğer Amazon ile ilgili hiç bilginiz yoksa, bu sizin için biraz engel teşkil edebilir. 

Rekabet bu alanda da son derece artmaya başladı. Yükselen kar oranları ile birlikte daha fazla yatırımcı bu alana yönelmektedir. 

Amazon Neden Yatırımcılara Güven Veriyor? 

Yatırımcıların hedefinde Amazon’un bulunmasının tabi ki sebepleri var. Amazon bir e-ticaret şirketi olarak son derece güvenli. Geçen zamanla birlikte kendine her gün yeni şeyler katarak müşteri kitlesini artırıyor. 2019  yılında pazarlamaya rekor bir miktar harcadığını da biliyoruz. Pazarlamaya yapılan bu harcamalar ise Amazon’a olumlu şekilde dönüyor.

Amazon aynı zamanda birçok ülkede lider e-ticaret firması olarak varlığını sürdürüyor. Bir anda gelişip daha sonra çöküş yaşayan firmaların aksine, çok emin adımlarla ilerlediğini görüyoruz. CEO Jeff Bezos ise hata yapmaktan korkmadığını ve sürekli ders çıkardığını belirtiyor. Amazon şirketi, Amazon Prime, Prime Gaming gibi özellikleri ile de ön plana çıkan bir şirket.

Bu Sektörü Gelecekte Neler Beklemektedir? 

Yatırımcıların satın alımları sadece Amazon firmasında gerçekleşmiyor. Aynı zamanda başka firmaların da markalarını satın aldıklarını biliyoruz. 

Amazon gibi güven veren firmalar sayesinde sektörün geleceği oldukça parlak görünüyor. Aynı zamanda sadece açıklanan miktarın bile oldukça yüksek oluşu, yatırımcıların dikkatini çekmektedir. 

Her Sektörde Olduğu Gibi Burada da Riskler Bulunuyor!

Hiçbir iş malesef tamamen garanti değil. Amazonda markalar için uzun vadeli riskler bulunuyor. Bildiğiniz üzere, Amazon katı kuralları sebebiyle zaman zaman firmaları askıya alıyor. Aynı zamanda marka satın almak ve şirket içinde marka oluşturmak o’kadarda kolay değil.

Firmaların her daim ölçeklenebilir olması gerekiyor.  Örneğin; 2020 ve 2021 yılı için pandemi oldukça yıkıcı sonuçlar doğurdu. Her ne kadar Amazon bu süreçte büyümüş olsa da, aksi bir durum her an gerçekleşebilir. 

Amazon çok kaliteli markaları ile son derece güven veren bir şirket. Reklamcılık konusunda ise bazı firmaların gerisinde kaldığını gözlemledik. Tahminimizce Amazon yavaş bir ivmeyle büyümeye devam edecek ve uzun vadede bir problem yaşamayacak.

 

54321
(1 vote. Average 5 of 5)